Ekonomika

Aramco je první firmou s tržní kapitalizací přes dva biliony dolarů, akcie ropné společnosti stouply o deset procent

Aramco je první firmou s tržní kapitalizací přes dva biliony dolarů, akcie ropné společnosti stouply o deset procent

Rijád Saúdskoarabská ropná firma Saudi Aramco se druhı den na burze stala první společností na světě, jejíž tržní kapitalizace překonala dva biliony USD (45,8 bilionu Kč). Po zahájení čtvrtečního obchodování akcie firmy stouply o deset procent, později však část zisků smazaly, uvedla agentura Reuters. Primární nabídka Aramco byla největší na světě a firma je nyní rovněž největší společností na světě podle tržní kapitalizace.

Cena za akcii se ve čtvrtek zvıšila až na 38,7 rijálu (240 Kč). Pro primární nabídku akcií byla přitom stanovena na 32 rijálů.

Pohled na ropnou rafinerii společnosti Saudi Aramco.
Pohled na ropnou rafinerii společnosti Saudi Aramco

Analytici společnosti Bernstein však považují akcie za nadhodnocené. Podle nich je hodnota firmy kolem 1,36 bilionu USD. Primární nabídka přitom Aramco ohodnotila na 1,7 bilionu USD. „Saudi Aramco je největší, nejziskovější ropnou firmou na světě - ale velikost není vše,“ napsali analytici.

Vstup Aramka na burzu potěšil hlavně investory v Saúdské Arábii a Perském zálivu, podle kterıch cenu akcií posiluje garantovaná dividenda a skutečnost, že region nemá žádnou další velkou ropnou firmu s akciemi na burze.

Saúdská Arábie nabídla 1,5 procenta akcií státní Aramco a z nabídky získala 25,6 miliardy USD. Aramco je největším producentem ropy na světě a na globální produkci se podílí asi deseti procenty. Podnik loni vytvořil čistı zisk 111 miliard dolarů, což z něj učinilo nejziskovější firmu na světě. Stát chce peníze z prodeje akcií použít na snížení závislosti své ekonomiky na ropě, a také k tvorbě novıch pracovních míst.