Ekonomika

Apple odmítá návrh EU na jednotnou dobíječku mobilů. Zbrzdilo by to inovace, říká firma

Apple odmítá návrh EU na jednotnou dobíječku mobilů. Zbrzdilo by to inovace, říká firma

Brusel Americká společnost Apple, vırobce přístrojů iPhone, kritizuje návrh poslanců evropského parlamentu na uzákonění jednotné dobíječky pro mobilní telefony, tablety či elektronické čtečky knih. Podle firmy to může brzdit inovace, vytvořit horu elektronického odpadu a naštvat spotřebitele. Na Apple by mělo případné nařízení velkı dopad, upozornila agentura Reuters.

Komentář jedné z největších firem v oboru přichází tıden poté, co zákonodárci vyzvali k zavedení jednotné nabíječky pro mobilní telefony a pozměnili návrh zákona tak, aby schopnost fungování s jednotnou nabíječkou byla základním požadavkem pro rádiová zařízení v EU. To by Apple ovlivnilo více než kterékoliv jiné firmy, protože iPhony a většina produktů firmy používá kabel s konektorem Lightning, zatímco přístroje s Androidem od různıch společností obvykle mají konektor USB-C.

„Věříme, že regulace, která vynucuje soulad v typu konektoru zabudovaného do všech chytrıch telefonů, potlačuje inovace, než aby je povzbuzovala, a poškodí zákazníky v Evropě a ekonomiku jako celek,“ uvedl Apple v prohlášení. Dodal, že předpis není nutnı, protože průmysl už na USB-C přechází. „Doufáme, že (Evropská) komise bude pokračovat v hledání řešení, které neomezí schopnost průmyslu inovovat,“ dodal Apple.

Evropská komise se snaží prosadit jednotnou nabíječku více než deset let. V roce 2009 dospěla se společnosti, jako Apple, Samsung, Huawei a Nokia, k dobrovolné dohodě, jejíž cílem bylo harmonizovat nabíječky pro nové modely chytrıch telefonů, které přijdou na trh v roce 2011. Dobrovolnı přístup však nefungoval a podle zástupců EK je tak čas přijít s právními předpisy.

Evropská komise má na přelomu ledna a února zveřejnit studii o dopadu jednotné nabíječky, mimo jiné na spotřebitele a hospodářství. Na základě této studie by měl bıt předložen legislativní návrh.

Studie skandinávské konzultační společnosti Copenhagen Economics zadaná společností Apple ukázala, že spotřebitelům by povinnı přechod na jednotnou nabíječku způsobil škody nejméně 1,5 miliardy eur (37,7 miliardy korun), což by převıšilo nad ekologickımi vıhodami, které by činily 13 milionů eur.

Vırobci chytrıch telefonů už navíc představili modely, které lze nabíjet bezdrátově. Analytici spekulují o tom, že firmy včetně Apple počítají s vıvojem právě tímto směrem.

Evropská regulace často převládá v celosvětovém měřítku, protože vırobci neradi vyrábějí zařízení jen pro určité regiony, upozornila agentura DPA.