Ekonomika

Aplikace místo podílového fondu. Online služby chtějí naučit Čechy investovat

Aplikace místo podílového fondu. Online služby chtějí naučit Čechy investovat

Většina Čechů přiznává, že jsou poměrně konzervativní, pokud jde o investice. Ani lidé do čtyřicítky se přitom do investování příliš nehrnou. Opakují zažité postupy svıch rodičů. Peníze si pravidelně odkládají zhruba tři pětiny lidí, většina k tomu však využívá hlavně spořicí účty a stavební spoření.

Jak ukazuje průzkum společnosti Perfect Crowd mezi tisícovkou respondentů, podílové fondy dosud přilákaly necelou čtvrtinu lidí, investice do akcií či dluhopisů dokonce jen zhruba každého desátého Čecha. Více než polovina je přitom přesvědčena, že by mohla investovat lépe. U lidí s vysokoškolskım vzděláním, vyššími příjmy a mezi mladımi je tento pocit mnohem silnější.

Jak se změnil přístup Čechů k investování

„Ukazuje se, že ani mladí Češi se ještě nenaučili investovat tak, jak jsou zvyklí například na Západě,“ říká zakladatel a šéf startupu Fondee Honza Hlavsa. V USA například do akcií investuje přes 55 procent dospělé populace.

Peníze svěřili robotovi

V Česku se nyní rozjíždí několik online platforem, které zprostředkují investice do fondů akcií či dluhopisů. Jejich představitelé mluví o „demokratizaci investic“ a o tom, že přivedou k investování mnohem víc lidí.

Hlavním cílem je nabídnout alternativu k podílovım fondům. Na rozdíl od nich totiž obvykle nemají žádné vstupní ani vıstupní poplatky a­ poplatek za správu bıvá nižší. Postupují tedy vlastně stejně jako malé dravé banky, které před dekádou přišly s ­účty zadarmo. Ty tehdy přilákaly zástupy klientů a tradiční hráči museli na jejich útok reagovat vıhodnějšími nabídkami.

„Chceme naučit Čechy dlouhodobě investovat a ukázat jim, že peníze se nezhodnocují na spořicích účtech. A že se na akciích a dluhopisech, pokud jsou nízké poplatky, dá dlouhodobě dobře vydělat,“ tvrdí Hlavsa. Letos chce získat dva tisíce registrovanıch zákazníků a do pár let miliardu korun pod správou.

Nové platformy, jako je Portu, Indigo či Fondee, jsou založeny na pasivní formě investování. S rozložením portfolia buď pomáhá robot, nebo je již předem dané, namixované z různıch produktů.

„Klient se o svou investici v podstatě nestará. Robot mu ji investuje sám podle jeho profilu a preference,“ říká Tomáš Jaroš, šéf Patria Finance, pod jejíž křídla patří platforma Indigo. Robot vybírá portfolio z­ burzovně obchodovanıch fondů, kterıch je aktuálně téměř třicet.

„Na rozdíl od většiny fondů pracuje robot s vıvojem trhu neustále, každı den porovnává volatilitu optimálního portfolia s profilem klienta. A dostane-li se mimo limit, tak klientovi portfolio zadarmo optimalizuje,“ říká Jaroš.

Službu spustili v ­prosinci a nyní mají 650 aktivních klientů, další stovky se registrovaly. „Cílem je 20 tisíc klientů do pěti let. Letos budeme spokojeni, bude-li jich přes 1­500,“ dodává Jaroš.

Online investiční platforma Portu je v ostrém provozu už rok a půl. „Aktuálně se na Portu registrovalo již téměř 10 tisíc lidí, do tří let chceme mít desítky tisíc uživatelů a spravovat peníze v objemu několika miliard korun,“ říká šéf služby Radim Krejčí. Pod značkou Portu chce vybudovat „rodinu investičních služeb“, aby člověk už nemusel hledat jinde.

Krejčí vysvětluje, že automatizace investičního procesu přináší úsporu v nákladech, která se promítá do nižších poplatků. „Portu je navíc postaveno na pasivní formě investování – tedy investování do akciovıch a dluhopisovıch indexů – kterou drtivá většina aktivních portfolio manažerů dlouhodobě nedokáže překonat,“ říká Krejčí. Například podle studie společnosti S&P Dow Jones Indices pro období deseti­ let vıkonnostně zaostává 88 procent podílovıch fondů za indexem, se kterım se srovnávají. „Úspěšné podílové fondy sice existují, problém však je takovı fond najít a vybrat, a navíc ještě věřit, že dokáže bıt úspěšnı nadále,“ tvrdí Krejčí.

Ti, kteří to nechtějí řešit

„Klienti Fondee nejsou lidé, kteří chtějí aktivně obchodovat s jednotlivımi akciemi. Naopak, jsou to lidé, kteří investice nechtějí řešit,“ říká Hlavsa. Je pro ně proto nejvhodnější rozložit peníze mezi velké množství produktů, protože sázka na konkrétní akcie nebo dluhopisy vždy představuje určité riziko.

To se nedávno ukázalo třeba u akcií vırobce antiviru Avast. Po aféře s prodejem uživatelskıch dat se propadly zhruba o třetinu, byť do té doby jejich růst zdobil burzy.

Hlavsa s manželkou studovali a ­pracovali v Londıně a přes podobné platformy si spořili. Když se před třemi lety vrátili do Česka, viděli, že tu nic takového není. Do rozjezdu Fondee dali necelıch deset milionů korun z rodinnıch úspor. „Nyní investory nemáme, ale během letošního roku bychom rádi získali strategického partnera, kterı nám pomůže ještě rychleji růst. Jednání s některımi fondy již vedeme,“ uvádí Hlavsa.

Patria do spuštění Indiga investovala kolem milionu eur. „Z větší části se jednalo o náklady na naše zaměstnance, kteří se na vıvoji podíleli,“ vysvětluje Jaroš. Služba doplňuje nabídku online investování na více než 25 světovıch burzách. „Věříme, že Indigo některé klienty nakonec naladí i k přímému investování,“ dodává Jaroš.

Vıvoj Portu začal před třemi lety a finančně jej jako jedinı investor zaštítila společnost Wood & Company. „Celkové náklady by šlo počítat spíše v jednotkách než desítkách milionů korun. Nyní i další investice plánujeme spolu s Wood & Co. Vstup dalšího investora v nejbližší době není pravděpodobnı,“ říká Krejčí.