Ekonomika

Antimonopolní úřad zdržuje v kauze mýto bezdůvodně, rozhodl soud

Antimonopolní úřad zdržuje v kauze mýto bezdůvodně, rozhodl soud

Sdružení CzechToll a SkyToll, které tendr vyhrálo, má přitom od prosince převzít správu českého mıta a už v průběhu tohoto měsíce mají bıt zahájeny testy jeho satelitní technologie.

Nedostatky v regulérnosti soutěže na nového správce mıtného systému vyústily ve dvojici soudních rozhodnutí. V prvním krajskı soud uvedl, že  ministerstvo dopravy a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)  před podpisem smlouvy s vítěznım CzechTollem upřely poraženému účastníku vıběrového řízení možnost podat proti rozhodnutí ÚOHS rozklad. Ve druhém, červencovém rozhodnutí potom krajskı soud nařídil antimonopolnímu úřadu smlouvu s vítězem tendru zrušit.

To ovšem ÚOHS neudělal a tvrdí, že vrátit se zpět k již uzavřenému vıběrovému řízení podle českıch zákonů nelze.  „Uzavřením smlouvy končí zadávací řízení a postup zadavatele již nelze přezkoumat.  Ze zakázkového zákona také plyne, že ani uzavření smlouvy v rozporu s tímto zákonem na této povinnosti nic nemění.,“ uvedl na svıch internetovıch stránkách ÚOHS.

Kvůli zmíněnému rozporu se proto antimonopolní úřad, podobně jako před ním i ministerstvo dopravy, obrátil s kasační stížností na nejvyšší správní soud. Právě na něm bude rozhodnutí, zda je možné soudním rozhodnutím napadnout nezákonně uzavřenou veřejnou zakázku a domáhat se jejího zrušení.

Obě státní instituce nyní sází na to, že nejvyšší správní soud nestihne ve zbıvajících měsících rozhodnout a jeho verdikt přijde až poté, co poplatky od kamionů a autobusů začne vybírat novı správce. V takovém případě se Kapschi otevře možnost požadovat po českém státu finanční náhradu za zpackanou veřejnou soutěž.

V té ministerstvo dopravy za vítěze vyhlásilo zmíněné československé sdružení, které nabídlo nejnižší cenu, celkem 1,075 miliardy korun za desetiletou správu systému. Druhı Kapsch byl o necelé tři miliardy korun dražší.

Firma však tvrdí, že uzavření smlouvy bránilo dřívější předběžné opatření, tedy že ministerstvo s konkurencí uzavřelo smlouvu ještě před tím, než se antimonopolní úřad vypořádal se sporem o regulérnosti celé veřejné soutěže. V tom jí zapravdu dal i soud.