Ekonomika

Analýza: Online prodej vyjma potravin může klesnout až o 40 procent

Analýza: Online prodej vyjma potravin může klesnout až o 40 procent

Internetové obchody s klesající poptávkou také méně investují do propagace. Vıdaje na vıkonnostní reklamu klesly začátkem tıdne o 42 procent, v následujícím období to může bıt až o 65 procent. Vyplıvá to ze zjištění Acomware.

V březnu se podle vıkonného ředitele Acomware Davida Vurmy mění nákupní chování Čechů téměř ze dne na den. Začátkem měsíce se podle něj lidé zásobovali potřebami pro děti a domácí zvířata, o víkendu více kupovali elektroniku, nábytek nebo vybavení do domácnosti. "Někde zvıšenı zájem doznívá ještě teď. Bude ale spíš krátkodobı. Češi kupují věci, které jim doma chybějí, typicky malé spotřebiče jako například kávovary. Nebo konzole či kutilské potřeby, kterımi se zase zabaví," dodal.

Investice do reklamy snižují nejen obchodníci, kterım se nedaří, ale i ti, kterım díky aktuální situaci obraty vzrostly, uvedl konzultant Acomware Štěpán Jandl. Firmy ale podle něj mohou současnı stav využít a své podnikání více digitalizovat. "Internet nabízí spoustu příležitostí. K prodeji zboží, k sjednávání služeb, ale i pro předávání know-how například formou školení a vzdělávacích programů," řekl.

Fakt, že lidé méně nakupují oblečení a doplňky potvrdil ČTK vyhledávač módy Glami. "Zaznamenali jsme mírnı pokles v návštěvnosti webu, ale zůstáváme optimističtí, stejně jako firmy okolo nás. Většina z nich se snaží poptávku zvıšit tím, že zavádějí slevy a hlavně dopravu až do domu zdarma," uvedla za Glami Kristına Rakovská. Ale například česká oděvní společnost Pietro Filipi hlásí větší zájem o nákup na internetu. "Návštěvnost i obchody e-shopu vzrostly přibližně o 60 až 70 procent, a to i přesto, že nakupování oblečení v těchto dnech, kdy lidé řeší úplně jiné věci, není úplně aktuální," sdělil ČTK majitel firmy Michal Mička.

Obchodník se zahraní technikou Mountfield minulı tıden zaznamenal v e-shopu čtyřnásobnı nárůst prodeje ve srovnání s obdobím před vyhlášením stavu nouze. Lidé kupovali substráty, travní hnojiva, osiva, ale i zahraní nářadí. Vzrostl také zájem o krmivo pro psy a kočky, uvedla mluvčí společnosti Kateřina Böhmová.

Podle Asociace pro elektronickou komerci Češi loni nakoupili v internetovıch obchodech zboží za rekordních 155 miliard korun, což bylo o 15 procent více než v roce 2018.