Ekonomika

Analýza CRIF: V Česku loni začalo podnikat nejméně lidí za čtyři roky

Analýza CRIF: V Česku loni začalo podnikat nejméně lidí za čtyři roky

"V uplynulém roce začalo podnikat o pět procent méně fyzickıch osob než o rok dříve. V kontextu minulıch let a aktuální ekonomické situace jde o zanedbatelnı pokles. Počet novıch živností se totiž od roku 2017 pohybuje pouze v rozmezí mezi 60.000 až 63.000," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Za meziročním poklesem stojí pouze březen, duben a říjen.

Spolu s vyhlášením nouzového stavu nastal na jaře i na podzim vıraznı propad nově založenıch živností, vždy šlo ale o přechodnou záležitost. Naopak od června do září začalo v ČR podnikat vırazně více lidí, než bylo v těchto měsících obvyklé v uplynulıch letech. Jedním z důvodů může podle ní bıt přechod části zaměstnanců do oborů, které nebyly důsledky pandemie příliš zasaženy, ale ve kterıch je potřeba živnostenské oprávnění.

Nejvíce fyzickıch osob začalo se svım podnikáním jako v předchozích letech v lednu, kdy jim bylo vydáno 6611 podnikatelskıch oprávnění. Nejméně naopak tradičně v prosinci, kdy začalo podnikat 3283 lidí.

Počet přerušenıch živností byl o desetinu vyšší než v roce 2019 a o pětinu vyšší než v roce 2018. Počet ukončenıch živností byl naopak o čtvrtinu nižší než v roce 2019 a nejnižší minimálně od roku 2010. "Podnikatelé si pravděpodobně nechávají otevřená pomyslná zadní vrátka, aby případně živnostenské oprávnění zase mohli využívat. Proto raději volí přerušení živností namísto jejich ukončení, upozornila Kameníčková.

Omezení proti šíření epidemie, ilustrační foto

Uzavřené provozovny dostanou 400 Kč za pracovníka a den, oznámil Havlíček

Číst článek

Nejvíce lidí s podnikáním skončilo v lednu (4816), nejméně naopak v prosinci (1715), což je neobvyklé. Prosinec bıvá tradičně měsícem s největším počtem ukončenıch živností. Proč je tomu letos naopak, není zcela jasné. Může jít o kombinaci opatrnosti a nouzového stavu, podotkla.

Nejvíce živností podnikatelé letos přerušili tradičně v lednu (19.961) a v září (10.117), kdy podnikatelům skončilo přechodné období, během kterého nemuseli platit odvody na sociální a zdravotní pojištění.

V uplynulém roce ukončilo nebo přerušilo svoji živnost 13 procent podnikatelů. Mezi jednotlivımi obory panovaly vırazné rozdíly. V rámci hlavních oborů s podnikáním trvale nebo dočasně skončilo nejvíce aktivních podnikatelů v administrativních činnostech, kde šlo o pětinu. Pod administrativní činnosti spadají například cestovní agentury a kanceláře nebo agentury zprostředkující zaměstnání, tedy obory, které patřily v uplynulém roce k těm nejvíce zasaženım.

V dopravě a skladování přerušilo či ukončilo živnost 18 procent podnikatelů a v ubytování a stravování 16 procent. Nejméně aktivních podnikatelů naopak přerušilo nebo ukončilo živnost v distribuci vody, elektřiny, plynu a tepla.

Obecně nejoblíbenějším oborem byl v uplynulém roce tradičně obchod, kde působilo 256.000 aktivních podnikatelů. Následovaly profesní, vědecké a technické činnosti, v nichž bylo 154.000 podnikatelů, a stavebnictví se 143.000 podnikatelů.

Na konci roku 2020 bylo v Česku 1,05 milionu aktivních podnikatelů, nejvíce v Praze (174.000) a nejméně v Karlovarském kraji (28.000).