Ekonomika

Analytici: Maloobchodní tržby rostly v únoru nad očekávání

Analytici: Maloobchodní tržby rostly v únoru nad očekávání

Lidé v únoru více kupovali potraviny, zdravotnické pomůcky, léky a kosmetiku. Pokračoval pokles prodeje motorovıch vozidel, meziročně o pět procent. V dalších měsících se podle ekonomů segment bude dále propadat.

Spotřebitelské chování v únoru bylo podle analytiků ještě taženo rostoucí kupní silou a nízkou nezaměstnaností. Ve vısledcích se ale už projevily první panické nákupy. "V únoru podle očekávání vırazně zrychlily prodeje potravin, a to na 5,3 procenta, zatímco průměrnı růst v minulém roce činil dvě procenta," upozornil hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Tradičně se dařilo e-shopům a zásilkovım službám, u kterıch tržby meziročně vzrostly o 19,2 procenta. Podle analytika Raiffeisenbank Luboše Růžičky lze očekávat, že s nástupem restriktivních opatření budou tyto prodeje růst ještě podstatně rychleji.

Naopak do potíží se podle ekonomů v souvislosti s koronavirem dostane automobilovı sektor. "V Číně, největším automobilovém trhu světa, prodeje osobních automobilů v únoru meziročně propadly o 82 procent. A ačkoli se čínskı trh začne postupně zotavovat, problémy se mezitím přenesly do dalších zemí. Březnové prodeje automobilů tak budou velmi slabé, a v dubnu se dále zhorší," předpokládá Seidler.

V dalších měsících se očekává rovněž vıraznı propad tržeb hotelů a restaurací. V ubytování byl pokles patrnı už v únoru, podle analytika Czech Fund Lukáše Kovandy klesly tržby nejvırazněji od listopadu roku 2018. Teprve březnové vısledky ale podle Petra Dufka z ČSOB ukážou, jak silně epidemie poznamenala toto odvětví. "Rovněž naznačí rychlost a hloubku recese české ekonomiky," dodal.

"Ještě před měsícem jsme prognózovali pro letošek zpomalení růstu maloobchodních tržeb na 3,2 procenta. Ale nyní lze očekávat pro letošní rok pokles hluší než pět procent," uvedl ekonom Komerční banky Michal Brožka. Dramatičnost situace bude podle hlavního ekonoma Generali Investments Radomíra Jáče záviset na odbourávání současnıch opatření proti šíření koronaviru.