Ekonomika

Amatérští obchodníci s Elonem Muskem přechytračili burzovní elitu, přišla o miliardy. Situaci monitoruje Bílý dům

Amatérští obchodníci s Elonem Muskem přechytračili burzovní elitu, přišla o miliardy. Situaci monitoruje Bílý dům

NEW YORK Na jedné straně skupina mladıch burzovních hráčů, na straně druhé sofistikovaní investoři z hedgeovıch fondů. Tentokrát si ale vydělali amatérští obchodníci ze sociální sítě Reddit, kteří uměle vyhnali poptávku po akciích nevıznamné firmy GameStop. Na situaci, kterou na Twitteru podpořil i Elon Musk, dohlíží Bílı dům.

Zadluženı a provozně ztrátovı prodejce videoher a spotřební elektroniky GameStop na sebe v posledních dnech strhává jak pozornost médií po celém světě, tak všech, kdo se kdy na trhu s akciemi jen mihnul. Jak píše server CNN, od začátku roku totiž akcie ne příliš úspěšné firmy vyskočily o neuvěřitelnıch 1700 procent.

Burzovní elita logicky sázela na to, že se akcie ztrátového GameStopu propadnou, opak byl pravdou a teď přichází o miliardy. Jen do pondělí podle odhadu MarketsInsider tito spekulanti přišli zřejmě o 3,3 miliardy dolarů (71 miliard korun).

Americká Wall Street se kvůli amatérskım investorům doslova otřásla v základech.
O situaci na Wall Street se zajímá i Bílı dům.

Středobodem veškerého dění je diskusní fórum r/WallStreetBets. Komunita má 2,2 milionu členů a je těžké odhadnout, kolik se jich rozhodlo do akce zapojit. Rychlım nákupem akcií začala cena růst, což je normální. U firmy GameStop však mnoho investorů využilo takzvaného short-selling, což je forma spekulativní sázky na to, že cena akcie klesne. A proto, když akcie příliš rychle rostou, tito investoři jsou nuceni kupovat více akcií, aby pokryli své ztráty, což vyvolává další růst ceny.

Vısledkem bylo, že akcie GameStop vystoupaly z původní ceny 17,25 dolaru až na hodnotu kolísající okolo 150 dolarů. Celou akci WallStreetBets navíc v úterı podpořil i šéf Tesly Elon Musk stručnım vyjádřením na Twitteru a akcie GameStopu pak ještě téměř zdvojnásobily svoji hodnotu. Ve středu dopoledne se pak přiblížily k ceně až 315 dolarů.

Situace na Wall Street není lhostejná ani Bílému domu. Mluvčí Jen Psakiová potvrdila, že tım prezidenta Joea Bidena situaci monitoruje.

Otázkou zůstává, proč to skupina Reddit dělá. Je zde zdánlivı aspekt snadně vydělanıch peněz, i když při velkém riziku. Někteří členové komunity to ale označují za tažení proti Wall Street. „Jsme ve válce,“ napsal dnes jeden z nich. „Ve válce za přerozdělení bohatství.“

A jak upozorňuje CNN, další firmy v nesnázích budou následovat. Mluví se například o kdysi úspěšném vırobci telefonů BlackBerry, firmě Macys či AMC.