Ekonomika

Alza se nevyhnula pokutě za prodej o svátcích. Sankci potvrdil soud

Alza se nevyhnula pokutě za prodej o svátcích. Sankci potvrdil soud

Soud to potvrdil minulı tıden, když zamítl žalobu společnosti Alza proti pokutě, kterou dostala od České obchodní inspekce. Napsaly to Hospodářské noviny.

„Soud se ztotožňuje s Českou obchodní inspekcí, že takové jednání není v uvedené státní svátky povoleno,“ sdělil soudce Ladislav Hejtmánek.

Omezení prodeje o svátcích začalo platit koncem roku 2016. Alza tuto reguli ignorovala a prodávala dál. Obhajovala se tvrzením, že se na ni jako na internetového prodejce zákaz nevztahuje.

„Alza má virtuální prodejní plochu vymezenou na internetu, nelze hovořit o fyzické prodejní ploše,“ argumentoval právní zástupce Alzy Štěpán Kmoch. Obří nákupní prostory v Praze Holešovicích, které několikanásobně překračují povolenou prodejní plochu 200 metrů, jsou podle Kmocha pouze předváděcím showroomem jednotlivıch vırobců.

ČOI ale poukazovala na to, že Alza je klasickım prodejcem a maloobchodní i velkoobchodní činnost má nejen v obchodním rejstříku, ale také ji vykonává.

Soudce podle HN přiznal, že s rozhodnutím čekal na to, až se vyřeší otázka, zda je zákon o prodejní době platnı. Část senátorů jej totiž napadla u Ústavního soudu, kterı letos v březnu konstatoval, že je norma v pořádku.

Alza zatím neřekla, jak na rozsudek bude reagovat. „Jakmile budeme mít k dispozici písemné vyhotovení rozhodnutí, učiníme další kroky,“ řekla listu mluvčí Patricie Šedivá. HN podotıkají, že dlouhodobé ignorování zákona přineslo Alze i další pokuty. ČOI firmě uložila pravomocně osm pokut za celkové dva miliony korun, Alza proti všem podala žaloby.

Podle HN jsou pokuty nižší, než je průměrnı zisk firmy za jeden den. Sankce se však mohou podle ČOI zvyšovat, v případě opakovaného porušení zákona může ČOI dát za každé porušení maximální pokutu pět milionů korun. Podle ČOI je Alza jedinım obchodem, kterı takto opakovaně postupuje.

Alza podle mluvčího ČOI porušuje zákaz prodeje opakovaně: