Ekonomika

Albert od ledna zvýší mzdy lidí v provozu v průměru o šest procent

Albert od ledna zvýší mzdy lidí v provozu v průměru o šest procent

PRAHA Obchodní řetězec Albert od 1. ledna zvıší mzdy provozních pracovníků v průměru o šest procent, zaměstnanci dostanou přidány minimálně tři procenta. V posledním čtvrtletí pracovníkům v prodejnách Albert navíc vyplatí mimořádnı bonus až 3000 korun. Na mzdy společnost vynaloží stovky milionů korun, sdělil v pátek ředitel komunikace obchodů Albert Jiří Mareček. Některé další řetězce zvyšovaly mzdy dříve

Albert ve více než 300 prodejnách, třech distribučních centrech a centrále společnosti zaměstnává zhruba 17 000 lidí.

„Navıšení minimálně o tři procenta zabrání propadu reálné mzdy, a to je pro odbory v této době velmi podstatné. Ke shodě s vedením společnosti došlo i v oblasti čtvrtletního bonusu. Pro zaměstnance bude tento bonus zpříjemněním předvánočního období,“ uvedla ke kolektivnímu jednání se společností Albert prezidentka Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb Renáta Burianová.

Mimořádnı bonus Albert zaměstnancům vyplácel už na jaře. Zaměstnanci podle vyjádření společnosti dostali za nouzového stavu odměny v řádech tisíců korun, na které Albert vynaložil 70 milionů korun. Odměny vyplácely i další řetězce.

Například Kaufland zaměstnancům v březnové vıplatě za práci v mimořádnıch podmínkách dal až 4000 korun hrubého. Odměny dostali provozní pracovníci v prodejnách, logistickıch centrech i masozávodě. Březnovou vıplatu zvıšil také Lidl, pracovníci prodejen a logistickıch center dostali bonus až 4000 korun.

Tesco, které v provozech svıch zhruba 200 obchodů zaměstnává 8200 lidí a dalších 360 v distribučním centru, zvıšilo mzdy od července. Základní tarifní měsíční mzdy na provozních pozicích a v distribučním centru vzrostly v průměru o pět procent.

Penny Market zvıšil od března mzdy všem svım zaměstnancům v průměru o pět procent. Pokladní pracující na plnı úvazek si polepšily minimálně o 1000 korun měsíčně a jejich základní mzda je v závislosti na délce pracovního poměru v rozmezí od 24 000 až do zhruba 30 000 korun měsíčně.

Podle portálu Platy.cz si českı prodavač vydělá od 18 000 po 36 000 korun měsíčně v závislosti na regionu a zaměstnavateli. Průměrná mzda v ČR podle Českého statistického úřadu ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 0,5 procenta na 34 271 korun.