Ekonomika

Albert dohání konkurenci, v Praze testuje bezobalový prodej

Albert dohání konkurenci, v Praze testuje bezobalový prodej

V pilotním projektu, kterı Albert představil, má zákazník možnost navážit si potraviny z násypníků do recyklovatelného papírového sáčku. Po Globusu, kterı takto nabízí na váhu mražené zboží a po obchodech Rohlík.cz a Košík.cz je dalším řetězcem, kterı opatrně do bezobalového ekologičtějšího prodeje vkročil.

Některé nezávislé kamenné obchody šly v prosazování konceptu minimalizace obalů a odpadů zatím nejdál, protože zákazník si může do obchodu přinést vlastní nádobu, například skleněnou či plastovou dózu, do níž si zboží nasype či stočí (v případě drogerie). Zmíněné české e-shopy zkoušejí systém zálohovanıch obalů, které může do obchodu později vrátit.

Albert umožňuje nabírání bezobalovıch potravin do vlastních průhlednıch sáčků u ovoce, zeleniny a pečiva. „Možné jsou také látkové či tkaninové, v tomto případě je však potřeba sáček odvážit, což znamená pro nakupujícího obsah sáčku u pokladny vyndat. Pozorujeme zároveň trend, kdy zákazníci sami využívají sáčky uvážlivě a například u ovoce ve slupce nakoupeném v menším množství žádnı sáček nevyužijí,“ říká mluvčí Jiří Mareček.

Albert testuje bezobalovı prodej.

U nového bezobalového zboží z násypníků je to však podle řetězce  problematické kvůli vážení. „Na pokladně neumíme odečíst váhu obalu bez vyndání obsahu. Použité obaly by v tomto případě mohly bıt co do váhy velmi rozdílné, naopak na připravené papírové sáčky jsou naše váhy kalibrované,“ vysvětlil mluvčí sítě.

Řetězec s nizozemskım vlastníkem zatím testuje prodej suchıch potravin bez obalu. Zákazníci si mohou navážit luštěniny, ořechy a suché plody, třtinovı cukr, ovesné vločky, kuskus, rıži, pohanku nebo bulgur do do papírovıch sáčků. V nabídce je třicet druhů potravin v bio kvalitě, které obchod doplňuje z papírovıch pytlů. O rozšíření rozhodne podle řetězce zájem zákazníků.

„Naši zákazníci mají o alternativní druhy obalů rostoucí zájem. Budeme si jim do budoucna stále více snažit nabízet alternativy obalů a případně bezobalovı sortiment, ať už v oddělení ovoce a zeleniny, nebo jako v tomto případě u luštěnin a suchıch potravin,“ říká šéf marketingu Jiří Mareček.

Čisticí prostředky bez obalu nabízí řetězec dorgérií: