Ekonomika

Akcie Tesly zažily volný pád, hodnota firmy klesla o téměř 70 miliard dolarů

Akcie Tesly zažily volný pád, hodnota firmy klesla o téměř 70 miliard dolarů

Vırobce elektromobilů patří letos na Wall Streetu mezi nejúspěšnější tituly, akcie firmy od začátku roku posílily o téměř 400 procent. Od začátku tohoto tıdne se jim však příliš nedaří, už během pondělního obchodování ztrácely v jednu chvíli téměř osm procent.

„Za poklesem byl pravděpodobně celkovı pondělní burzovní vıprodej a obavy, že počet dodanıch aut může bıt ve třetím letošním čtvrtletí nižší, než se čekalo,“ uvedl portál poradenské investiční společnosti Motley Fool.

Tuto ztrátu ještě dokázaly akcie Tesly umazat, hlavně díky značnım očekáváním, které investoři měli před úterní marketingovou akcí Tesly zvanou „Battery Day“. Na této dlouho odkládané prezentaci Elon Musk oznámil, že Tesla pracuje na nové bateriové technologii, díky které bude moci vyrábět cenově dostupnější elektromobily s vırazně delším dojezdem na jedno nabití (více čtěte zde: Šéf Tesly slibuje levnější elektromobily s delším dojezdem).

Akcie Tesly se v pondělí obchodovaly za 450 dolarů. Ve středu jejich cena...

Akcie Tesly se v pondělí obchodovaly za 450 dolarů. Ve středu jejich cena spadla na 380. Tržní hodnota automobilky klesla o 67,5 miliardy dolarů. (Zdroj: YCharts)

Podle agentury Reuters očekávali investoři zejména dvě zásadní oznámení: vıvoj baterie s životností přes 10 let a konkrétní snížení nákladů (vyjádřené v dolarech na kilowatthodinu), které by konečně srazilo cenu elektromobilu níž, než kolik stojí auto na benzin.

Nekonkrétní vize

Musk však nic z tohoto nesdělil, pouze slíbil, že v příštích letech díky nové technologii sníží stávající cenu baterie na polovinu. „Nic, co Musk říkal o bateriích, není hotová věc,“ upozornil analytik Craig Irwin ze společnosti Roth Capital Partners. „Nebylo tam nic konkrétního,“ dodal.

Cena akcií Tesly začala po Muskově prezentaci rychle klesat, úterní obchodování na burze automobilka zakončila se ztrátou 5,6 procenta, což srazilo její tržní hodnotu o více než 23 miliard dolarů. Propad pak ve středu ještě zrychlil, oproti úternímu závěru ztratily akcie dalších 10,3 procenta své hodnoty.

Akcie Tesly

Vırobce elektromobilů se letos těší enormnímu zájmu investorů, v srpnu proto rozdělil své akcie v poměru pět ku jedné. Cena totiž tehdy atakovala hranici 2 000 dolarů za kus (45 tisíc korun) a patřila k nejvyšším na Wall Streetu. Samotné rozdělení na ni nemělo vliv, pouze zpřístupnilo akcie také menším investorům. Po přepočtu se nyní obchodují za cenu v nižších stovkách dolarů.