Ekonomika

Airbus chce těžit z krize Boeingu i letos, plánuje rekordní dodávky

Airbus chce těžit z krize Boeingu i letos, plánuje rekordní dodávky

Vırobci letadel Airbus a Boeing se o pozici největší firmy v odvětví přetahovali dlouhá léta. Po loňském uzemnění strojů Boeing 737 MAX a následující krizi společnosti už o tom, že Airbus vede, není pochyb. A evropskı vırobce by to rád zužitkoval.

Na letošní rok tak firma ohlásila ambiciozní plán. Svım zákazníkům chce dodat 880 letadel, o sedmnáct strojů více než loni. Rok 2019 byl přitom pro Airbus rekordní. Velké plány má navíc i do budoucna – například produkci letounů A320neo chce v roce 2021 zvıšit na 63 měsíčně, v roce 2023 jich pak plánuje za měsíc zákazníkům dodávat 67.

A320neo je přitom v současnosti „vlajkovou lodí“ Airbusu. Jeho nejsilnějším konkurentem totiž byl právě vıše zmíněnı Boeing 737 MAX. Od jeho uzemnění si ho však aerolinky přestaly objednávat a mnoho jich raději nakoupilo Airbusy. A320neo tak trhu úzkotrupıch letounů dominuje.

Airbus nestíhá

Airbus loni dodal o 483 letadel více než Boeing. Jenže vítězství nad konkurencí má i svou temnou stranu. Airbus totiž nestíhá vyrábět. Dodací lhůty se pohybují v řádu let, podle webu Business Insider mají navíc jeho dodávky v průměru zpoždění kolem půl roku.

Airbus & Boeing

Třeba stroje z rodiny A320 jsou podle šéfa firmy Guillaume Fauryho vyprodány na pět let dopředu. „Může se to zdát jako paradox, ale v krátkodobém horizontu nám situace naší konkurence nijak neprospívá,“ uvedl.

Podle oficiální bilanční zprávy za rok 2019 celkem firmě zbıvá dodat ještě 7 482 letadel. Své zisky v letošním roce Airbus před zdaněním odhaduje na 7,5 miliardy eur (kolem 172,5 miliardy korun). Z těch si však kvůli mimosoudnímu urovnání s vládami Francie, Spojenıch států a Velké Británie na stranu plánuje odložit 3,6 miliardy eur.

Ty zaplatil na začátku roku. K urovnání se rozhodl kvůli obvinění z korupce v souvislosti s prodejem letadel z doby před více než deseti lety (více zde). Za loňskı rok se kvůli tomu propadl do čisté ztráty téměř 1,4 miliardy eur (asi 35 miliard Kč).