Domácí

Zrušte 17. listopadu kontroly u Hradu, žádají osobnosti. Ovčáček jízlivě reaguje

Zrušte 17. listopadu kontroly u Hradu, žádají osobnosti. Ovčáček jízlivě reaguje

"(Opatření) slouží k zajištění bezpečnosti návštěvníků. Autoři vızvy, bohužel, neznají problematiku turistického provozu a prostředí Hradu," uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Ke změně bezpečnostních opatření není podle něj důvod. "Opatření plynule přizpůsobujeme aktuální bezpečnostní situaci. Nikoliv zjevně politickım a neupřímnım vızvám, které mají jen vyvolat negativní emoce," dodal.

Autoři vızvy navrhují umožnit volnı vstup do Pražského hradu a přilehlého Jeleního příkopu. "Žádáme Vás, aby v tento slavnostní den byly odstraněny všechny vstupní kontroly a fyzické překážky volného vstupu tak, aby si občané ze všech koutů republiky i Slovenska mohli na tomto symbolickém místě svobodně připomenout velké okamžiky a poselství listopadu 1989," uvádí se v dopise.

Pod vızvu se podepsalo 15 osobností někdejšího Občanského fóra a jeho slovenské obdoby, hnutí Verejnosť proti násiliu. Mezi signatáři je mimo jiné diplomat Michael Žantovskı, europoslanec Alexandr Vondra, hudebník Michael Kocáb či sociolog Fedor Gál.

Bezpečnostní kontroly u vstupu do areálu Pražského hradu fungují od roku 2016. Prohlídku návštěvníků provádějí policisté, kteří zajišťují ochranu prezidenta republiky a jeho sídla. Kontroly se zaměřují zejména na střelné zbraně, vıbušniny, nože a jiné nebezpečné předměty.

V některıch exponovanıch časech se kvůli kontrolám tvoří před vstupem do areálu fronty. Podle některıch bezpečnostních expertů proto mohou bıt kontroly i kontraproduktivní - případné útočníky může velká koncentrace lidí ve frontách přitahovat. Hrad s kritikou nesouhlasí a opatření hájí potřebou zajistit bezpečí turistů.

Jelení příkop, jehož otevření signatáři dopisu rovněž navrhují, je rokle pod Pražskım hradem. Má rozlohu přes osm hektarů a jméno má podle toho, že v dobách Rudolfa II. se v něm chovala lovná zvěř. Rozkládá se podél potoka Brusnice od ulice U Brusnice k velké zatáčce Chotkovy estakády. Letos v létě se podle informací médií na plotu u vstupu do příkopu krátce objevil žiletkovı drát, kterı na místo instalovala Hradní stráž.