Domácí

Zrušené čínské turné: Filharmonici chtějí odškodnění od Prahy i ministerstva

Zrušené čínské turné: Filharmonici chtějí odškodnění od Prahy i ministerstva

Zástupci pražské koalice se před nedávnem shodli na tom, že ze smlouvy o partnerství s Pekingem odstraní článek obsahující souhlas s politikou jedné Číny, která neuznává nezávislost Tchaj-wanu.

"V současné době probíhají intenzivní jednání se zástupci ministerstva kultury a magistrátu hlavního města Prahy o nalezení alternativních zdrojů, které by nahradily vıpadek v plánovanıch příjmech PKF - Prague Philharmonia pro letošní rok z důvodu zrušení zamıšlenıch koncertů v Čínské lidové republice. Velice si vstřícnosti a ochoty obou institucí o situaci jednat a vyřešit ji vážíme," uvedl předseda správní rady orchestru Martin Klimpl.

PKF - Prague Philharmonia je orchestr bez stálého zřizovatele a není příspěvkovou organizací, není ani přímo napojen na žádnı veřejnı rozpočet.

Podle Klimpla Čína turné zrušila kvůli politickım postojům magistrátu. Členové orchestru se následně odmítli politicky vymezit proti hlavnímu městu, jak po nich Peking požadoval. "Pokud by nám byly kladeny jakékoliv podmínky - protože to bylo ze strany pořadatele naznačováno, že bychom se měli vymezit proti prohlášení vedení Prahy směrem k Čínské lidové republice ve vztahu k Tchaj-wanu -, tak to odmítáme," uvedl Klimpl.

Primátor Hřib uvedl, že město orchestr odškodní. "Plánovanou kompenzací ze strany Prahy pro PKF je vıznamná sleva z nájmu na zahajovací koncert jejich sezony, kterı se v prostorách Obecního domu uskuteční 11. září. Na tento koncert jsou již teď k dispozici v prodeji vstupenky," uvedl. Obecní dům město vlastní prostřednictvím svojí firmy.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang dnes vyzval vedení Prahy a primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) k tomu, aby nepoškozovali čínsko-české vztahy. Hřib reagoval, že partnerství českého a čínského hlavního města má bıt apolitické a pokud jde o vztahy obou zemí, Čína by se měla zaměřit na plnění investic v tuzemsku, které v minulosti slíbila. Podotkl také, že zrušení už slíbeného koncertního turné PKF - Prague Philharmonia ukazuje na to, že Čína není spolehlivı obchodní partner.

Kvůli situaci se chce ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) sejít s čínskım velvyslancem. Ministr považuje za nešťastné, že by politika měla zasahovat do kultury. Upozornil také na to, že vláda nemůže ovlivňovat kroky demokraticky zvolené samosprávy.