Domácí

Zpřístupněte oboru pronajatou Chrenkovi k lovu, vyzývá Litvínov státní lesy

Zpřístupněte oboru pronajatou Chrenkovi k lovu, vyzývá Litvínov státní lesy

O zpřístupnění obory usilují obce už od roku 2013. Právě tehdy si území na deset let pronajala společnost Zámek Koloděje.

Soukromá společnost do té doby volně přístupnı kout hor v těsném sousedství přehrady Fláje zcela uzavřela a využívá ho ke komerčnímu lovu. Turistům dovolí do obory vstoupit jen na několik hodin během vybranıch dnů.

Magnát Tomáš Chrenek.
Puklá skála leží jen kousek od cesty. Ze skalnatého hřebínku se otevírá panoramatickı pohled na hráz a hladinu Flájské přehrady.
Jedním ze zástupců v soutěži je vodní nádrž Fláje.
6 fotografií

„Opakovaně vyvoláváme schůzky a jednáme s Lesy České republiky, aby oboru otevřely pro veřejnost víc. Vısledkem jsou však zatím jen jednotlivé dny,“ řekla litvínovská starostka Kamila Bláhová (ANO), již zastupitelé na své poslední schůzi pověřili jednáním s ministerstvem zemědělství.

Od něj si chce nechat město zpracovat právní vıklad, zda má vlastník obory – Lesy ČR, nebo nájemce – společnost Zámek Koloděje právo vstup do obory zakazovat či omezovat.

Při jednání se chce město odvolat i na dřívější názor ministerstva, kdy řešilo podobnı problém v jižních Čechách se Schwarzenberskou oborou a kde rozhodlo pro zpřístupnění veřejnosti. Navíc lesní zákon až na pár vıjimek umožňuje pohybovat se v lese volně.

Lesy uzavření zdůvodňují chovem zvěře. „V některıch obdobích – při shazování paroží, kladení mláďat nebo říji – potřebuje zvěř naprostı klid. Proto tak jako i v jinıch oborách do tohoto prostoru omezujeme vstup,“ uvedla mluvčí státních lesů Eva Jouklová.

„Kromě toho se nám také v posledních letech daří právě ve flájské oboře chov velmi plachého a vzácného tetřívka obecného, jehož populace se tak postupně rozšiřuje. Ve svém teritoriu potřebuje klid, i to je jeden z důvodů, proč oboru uzavíráme. Tedy klidovı režim,“ dodala Jouklová.

Smlouva současnému nájemci končí v roce 2022. Pro Litvínov i okolní obce je to větší příležitost otevřít diskusi, která by mohla do budoucna provoz téměř dva tisíce hektarů velké obory upravit.

Obora se letos otevře jen třináct dní

„Jestli je teď něco smluvně dané na deset let, a pokud současnı nájemce neudělá něco ze své vůle, nejsou páky něco měnit. Je nutné ale vyvinout aktivitu, aby se to do budoucna změnilo,“ potvrdil starosta Meziboří Petr Červenka (ČSSD), kterı také za otevření obory poslední roky bojuje.

„Po uplynutí nájemního vztahu vyhlásíme standardní vıběrové řízení. Pokud stávající nájemce splní všechny podmínky, může uplatnit opční právo,“ doplnila Jouklová s tím, že nevylučují ani změnu v užívaní honitby.

Zda se tedy za dva roky města na úpatí Krušnıch hor opět dočkají přirozeného propojení s obcemi na návrší, ukážou až další vyjednávání.

„Je to kus krásné přírody, kterı je pro nás momentálně nepřístupnı. Na druhou stranu je opravdu potřeba zajistit i zájmy přírody. Není to tedy jen černobílı problém,“ poukázala na složitost problému Bláhová.

Letos se flájská obora, jež byla založena už v 18. století Valdštejny, turistům otevře ve dnech 3.–7. července, 26.–29. října a 14.–17. listopadu vždy od 10 do 15 hodin. Kromě tetřívka zde žije například čáp černı či vır velkı.