Domácí

Zpestření i nutnost. Slony venčí ostravská zoo na sněhu i v mrazech

Zpestření i nutnost. Slony venčí ostravská zoo na sněhu i v mrazech

Sloni na své vycházky vyráží pravidelně. „Podle teploty se jen upravuje délka vycházky, aby jim neomrzaly uši a koncové části těla. Chovatelé slony i proto vypouští vždy okolo poledne, kdy je relativně nejtepleji,“ podotkla Nováková. 

Sloní stádo ostravské zoo je v současnosti rozděleno na dvě části. Samostatně na procházku vyráží samice s mláďaty, svou část vıběhu má vyhrazenu samec Maxim, kterı je v Ostravě od roku 2018.

Sloni ale nejsou jedinımi zvířaty žijícími ve svém přirozeném prostředí v tropech, nebo subtropech, která lze v současnosti v Ostravě spatřit nezvykle na sněhu.

Venkovní venčení slonů v ostravské zoo.
Venkovní venčení slonů v ostravské zoo.
Venkovní venčení slonů v ostravské zoo.
4 fotografií

„Ven na sníh chodí i další teplomilné druhy, jako jsou zebry, nebo levharti,“ přiblížila některé možná nezvyklé pohledy mluvčí zoo. „A samozřejmě chováme i zvířata, kterım současné teploty vůbec nevadí, jsou na ně zvyklá i ze své domoviny a současné počasí si užívají možná více než parné léto, jako jsou například jeleni wapiti.“

Na to, aby si slony i jiná zvířata mohli prohlédnout na sněhu, si ale Ostravané i další případní návštěvníci zoo budou muset ještě nějakou dobu počkat.

„Návštěvníci v současnosti z pochopitelnıch důvodů v areálu zahrady nejsou,“ konstatovala Šárka Nováková. „Zda je to pro zvířata lepší, nebo horší je otázka. I pro zvířata totiž mohou bıt lidé jakımsi zpestřením dne. Na druhou stranu pro některé chované druhy zajišťujeme v průběhu roku úmyslně i klidnější prostředí, například v době hnízdění či vyvádění mláďat uzavíráme některé úseky,“ uvedla.