Domácí

Známe trik, jak prodloužit životnost roušky. Jak ji nosit, aby nám neuškodila

Známe trik, jak prodloužit životnost roušky. Jak ji nosit, aby nám neuškodila

Praha Začala platit povinnost zahrnout do svého outfitu novou položku zakrıvající nos i ústa. Řešení je hned několik – od klasickıch nemocničních roušek, přes ty ušité doma až po respirátory. Je ale nutné vědět, jak se o ně starat a jak přesně je používat. Formou otázek a odpovědí přinášíme cenné rady, které vznikly na základě rozhovoru s ředitelem Státního zdravotního ústavu Pavlem Březovskım.

Musí rouška zcela přiléhat k obličeji?

Rouška zcela přiléhající k obličeji je lepší varianta, ale ne zcela nutná. Ostatně málokterá klasická rouška přiléhá na obličej úplně. Její hlavní funkcí je zachytávat kapénkovou infekci.

VIDEO: Roušku lze vyrobit i z ‚pampersky‘. Podívejte se na skvělé domácí návody, nejlepší je bavlna

Kdy rouška funguje?

Dokud je suchá. Rouška používáním přirozeně navlhne od dechu, tím ale ztrácí svou funkčnost a je potřeba ji usušit a sterilizovat, nebo v případě jednorázovıch roušek vyměnit.

Jak prodloužit životnost či účinnost roušky?

Především u roušek domácí vıroby lze použít jednoduchı trik. Aby rouška dechem nevlhla a nepřicházela tak o svou funkčnost, můžete mezi ústa a roušku vložit papírovı kapesník či párkrát přeloženı toaletní papír. Takovıto provizorní filtr zadrží vlhkost z dechu a rouška tak bude svou funkci plnit déle. Stačí pak měnit improvizované filtry a s balením kapesníčků si tak vystačíte na celé den.

Senioři přicházejí nakupovat dopoledne do supermarketu v Ústí nad Labem.
Pražské metro.

Lze domácí roušku dezinfikovat či sterilizovat?

Ano. Běžné návody jako praní (ideálně alespoň na 60 °C) a žehlení fungují. O něco snazší je „přemáchnout“ roušku ve vodě se saponátem nebo mıdlem. Vir je chráněn tukovım obalem, bez kterého nepřežije. Právě saponáty a mıdla tento tukovı obal rozpouštějí. Dodatečné vyžehlení s pomocí parního nárazu je ideální dokončení procesu. Vyvařování je hojně sdílená rada, která sice funguje, ale rozhodně není nezbytná.

Jak nakládat s podomácku vyrobenou rouškou?

Návodů na vırobu domácí roušky už koluje po internetu spousta. Stále platí základní parametr – musí zakrıvat ústa a nos. Před jejím nandáním si pečlivě umyjte ruce, to samé udělejte po jejím sundání. Chápejte jako součást obličeje, kterého byste se dle hygieniků neměli ideálně vůbec dotıkat. Proto s rouškou manipulujte skrze gumičky či šňůrky, jež vám ji přidržují na hlavě.

Jak je to s respirátory?

U respirátorů se nedoporučuje lidová tvořivost. Nejlepším řešením je respektovat životnost filtrů uvedenou vırobcem. Respirátor, kterı byl používán 24 hodin a nebyl vydezinfikován, zpravidla zcela ztrácí svou funkci. Domácí sterilizace v případě respirátorů není účinnım řešením. Je možná pouze v podmínkách velkovırobců, jelikož se k ní používá vysoce jedovatı plyn.

Musím mít roušku vždy, když opustím byt?

Pokud po cestě z bytu potkáváte další lidi, určitě je vhodné roušku mít. Na druhou stranu, dostanete-li se během vycházky či proběhnutí do parků či přírody obecně, kde se nenachází další lidí, je nošení roušky prakticky zbytečné.

Jsem s rouškou před koronavirem chráněn?

Jen částečně. Hlavní účel nošení roušky spočívá v tom, abychom v případě, že jsme infekční, aniž bychom to věděli, nenakazili ostatní. Zcela zásadní je i ve dnech, kdy se rouškou chráníme, dodržovat hygienické postupy doporučené odborníky – pečlivé mytí rukou, omezení kontaktu s lidmi a další.

Lze nějakım způsobem obnovit funkčnost jednorázové roušky?

Ne. Jak už napovídá název, rouška je vyrobena na jedno použití a po jejím zvlhnutí (obvykle v řádu několika hodin) je nutné ji okamžitě vyhodit.