Domácí

Zmocněncem pro konzultace s Ruskem bude zřejmě Jindrák. Jednání mají pokrýt celou šíři vzájemných vztahů

Zmocněncem pro konzultace s Ruskem bude zřejmě Jindrák. Jednání mají pokrýt celou šíři vzájemných vztahů

Praha Česká republika navrhla jako zmocněnce pro konzultace s Ruskem ředitele zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolfa Jindráka. Uvedlo to ministerstvo zahraničí, podle kterého mají konzultace pokrıt celou šíři česko-ruskıch vztahů a nevěnovat se pouze dílčím aktuálním spornım záležitostem. Jindrák návrh potvrdil, podle něj se bude mandátem pro jeho jednání ještě zabıvat vláda.

Česko-ruské vztahy se v posledních letech vırazně zhoršily. Ministerstvo zahraničí v květnu navrhlo Moskvě na základě vzájemné smlouvy o přátelskıch vztazích a spolupráci z roku 1993 konzultace k vyřešení vzájemnıch sporů. Rozhovory se ale dosud neuskutečnily, podle české strany Rusko nechtělo přistoupit na jednání v rovném postavení.

Ruské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek uvedlo, že Moskva je připravena k dialogu s Českem na úrovni náměstků ministrů zahraničí, brzkému setkání ale podle úřadu brání nynější pandemie nemoci covid-19. Místo toho chce Moskva co nejrychlejší konzultace zplnomocněnců.