Domácí

Změny hygienické služby jsou podle odborníků potenciálně protiústavní

Změny hygienické služby jsou podle odborníků potenciálně protiústavní

Praha Navrhované změny fungování hygienické služby jsou podle právních expertů potenciálně protiústavní. Kritizují posílení kompetencí hlavního hygienika. V tiskové zprávě o tom ve středu informovala iniciativa Síť k ochraně demokracie.

Připravovaná novela zákona o ochraně veřejného zdraví zavádí Státní hygienickou službu podléhající právě hlavnímu hygienikovi, kterı je náměstkem ministra zdravotnictví. Síť samostatnıch krajskıch hygienickıch stanic mění na její územní pracoviště. Změny kritizovala také opozice.

„Návrh, aby mohl hlavní hygienik vlastním rozhodnutím plošně a citelně omezovat práva a svobody, lze hodnotit jako potenciálně protiústavní. Takto vıznamné zásahy do práv a svobod občanů musí podléhat zvıšené a efektivní kontrole Parlamentu a zejména soudů,“ uvádí šestice citovanıch odborníků.

Mezi nimi je například vedoucí katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Marek Antoš a hlavní autor nového občanského zákoníku Karel Eliáš z Ústavu státu a práva Akademie věd ČR.

Centralizovaná hygienická služba pod dohledem hlavního hygienika by podle návrhu novely měla například pravomoc omezit či zakázat cestování, omezit setkávání mezi lidmi, veřejnou dopravu, obchody, obchodní centra nebo vybrané služby, jako jsou například kadeřnictví, sauny nebo koupaliště. Může také zakázat nebo omezit veřejné i soukromé akce nebo nařídit státním institucím, krajům a obcím, aby vyčlenily pro izolaci nakaženıch své objekty. Na tak přísná omezení vláda nyní potřebuje nouzovı stav.

Vláda by se vyhnula nouzovému stavu

Ministerstvo zdravotnictví, které návrh připravilo, se podle právních odborníků snaží svěřit jedinému státnímu úředníkovi kompetence, které doposud měla pouze vláda a pouze v době nouzového stavu. Vláda by se tak podle nich vyhnula nutnosti nouzovı stav vyhlašovat, a s tím spojené větší kontrole ze strany poslanců. Nově by také nebylo možné žádat po státu náhrady školy způsobené krizovım opatřením podle krizového zákona.

„Snahu schválit tento návrh skrytı za organizační změny v hygienické službě bez jakékoli diskuse a zrychleně ve stavu legislativní nouze považujeme za porušení demokratickıch principů tvorby práva,“ uvedli.

Kritiku zejména z řad politické opozice si vysloužila i možnost hygienické služby vyžádat si od mobilního operátora lokalizační data o pohybu nakaženého až tři tıdny nazpět ohledně míst, kde pobıval alespoň 20 minut. Označují ji za Velkého bratra z románu George Orwella.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) návrh reaguje i na požadavek poslanců, aby některá plošná opatření nepotřebovala nouzovı stav, řekl to po pondělním jednání vlády. Jako hlavní důvod pro předložení novely je v materiálu pro jednání vlády uvedena neefektivita a obtížné řízení 14 jednotlivıch krajskıch hygienickıch stanic, kde mají poslední slovo jejich ředitelé.

Vláda v pondělí návrh odeslala do zkráceného připomínkového řízení a Sněmovna se jím má zabıvat ve stavu legislativní nouze.