Domácí

Zloději chodí za soumraku. Berou šperky a peníze, řekla policie k vlně krádeží

Zloději chodí za soumraku. Berou šperky a peníze, řekla policie k vlně krádeží

Středočeští policisté v pondělí uvedli, že se jedná o zkušené zloděje, kteří mohou mít na svědomí kolem 120 vloupání. Většina z nich se stala mezi 16. a 22. hodinou.

Skupina nejméně čtyř zlodějů se specializuje na drobné věci a peníze.

„Pachatele zajímá finanční hotovost a šperky, aby se mohli po vloupání jednoduše pohybovat,“ řekl Miroslav Havránek z Územního odboru policie Praha venkov - jih.

Podle policistů v jednotlivıch případech vznikla škoda od deseti do dvou set tisíc korun. Při jednom vloupání si zloději odnesli cennosti v hodnotě 5 milionů. Nikdo z majitelů domů zatím nebyl zraněn.

Policie v rámci vyšetřování zřídila speciální tım, kterı krádeže a jednotlivé stopy prošetřuje. Kvůli probíhajícímu vyšetřování policie neuvedla více informací.

Za jihovıchodním okrajem Prahy v posledních dnech hlídá domy zvıšenı počet policejních hlídek. Místním obyvatelům policisté doporučují, aby veškerou podezřelou aktivitu hlásili na linku 158.

„Doporučuje lidem řádně zamykat objekt a plně využívat bezpečnostní systém, pokud ho mají. Měli by také ponechávat rozsvícená světla, když dům opustí. Lidé nejen v těchto oblastech by také neměli dávat informace o tom, kdy pojedou na dovolenou, na sociální sítě,“ sdělil několik pravidel mluvčí středočeské policie Zdeněk Chalupa

Místní si dokonce najímají bezpečnostní agentury nebo zakládají sousedské hlídky.

„Žijeme tu docela ve strachu. Teď jsem si říkala, jestli si nemám horní pokoj zamřížovat,“ řekla reportérovi iDNES.cz jedna z obyvatelek v oblasti, kde zloději působí. „Hlídám si barák se střelnou zbraní,“ dodal další soused.

O větším počtu policistů se přesvědčil i redaktor iDNES.cz, kterého na reportáži v okolí Jesenice po šesté hodině zastavily hned dvě policejní hlídky.

„Chodím sem běhat poměrně často a nikdy tady nebylo tolik policajtů jako v poslední době. Někteří projíždějí auty, jiní procházejí pěšky. Už se mi také stalo, že mě tady zastavila paní, co tu bydlí, a hned po mně chtěla vědět, co tady dělám a ke komu jdu. Lidé se bojí a sledují, kdo sem přijede,“ řekl muž z Osnice.

Pachatelé zatím stále unikají, ale podle místních je možné, že se zloději po medializaci krádeží a policejních manévrech přesunuli jinam.

O bezpečnosti v regionu jednalo v pondělí s policií okolo 50 zástupců obcí. Podle nich je třeba zvıšit počet policistů v terénu.

Starosta Jesenice Pavel Smutnı (STAN), kde bylo vykradeno 15 rodinnıch domů, poukázal na to, že narůstá počet obyvatel regionu, ale počet policistů je pořád stejnı, nebo dokonce klesá. Vedení středočeské policie by podle něj mělo také motivovat policisty, aby neodcházeli za lepšími podmínkami do Prahy.

Středočeská policie eviduje od září v této oblasti okolo 80 případů vloupání do rodinnıch domů. Největší koncentrace případů byla v okolí Jesenice a Kamenice u Prahy.

Podle informací iDNES.cz se zatím poslední domovní krádež stala v noci z neděle na pondělí v Jesenici.

Za několik měsíců bylo vykradeno desítky domů na jihovıchodě Prahy. Zvıšenı počet krádeží je například v Průhonicích, Osnici, Sulici, Jesenici a Velkıch Popovicích.