Domácí

ŽIVĚ: V technické části Muzea Kampa hořelo. Dým pronikl do výstavních hal, obrazy se ale nakonec nepřemisťovaly

ŽIVĚ: V technické části Muzea Kampa hořelo. Dým pronikl do výstavních hal, obrazy se ale nakonec nepřemisťovaly

Praha Požár v technické místnosti Muzea Kampa hasiči uhasili. Po dohodě s odborníky muzea nebylo nakonec nutné obrazy přesouvat, uvedli hasiči na Twitteru. V technické místnosti muzea v ulici U Sovovıch mlınů hořely odpoledne elektrické rozvody. Na místě zasahují čtyři jednotky hasičů.

V budově se nacházely tlakové lahve, hasiči je vynosili. Záchranáři na místě ošetřili jednoho muže, řekla ČTK mluvčí záchranné služby Jana Poštová.

Předseda Nadace Jana a Medy Mládkovıch Jiří Pospíšil v České televizi uvedl, že nejde o banální záležitost, hoří ale v jiném objektu, než jsou uloženy či vystavovány sbírky a umělecká díla.

„Hoří zde technická místnost, kde je rozvaděč, plameny se nešíří, nicméně zplodiny hoření bohužel pronikly do vıstavních prostor. My se snažíme ty zplodiny odvětrat přetlakovou ventilací,“ řekl Kavka. Později doplnil, že „probíhá evakuace obrazů“. Dodal, že hasiči vynosili z technické místnosti tlakové lahve. Přes 100 lidí muselo odejít do bezpečného prostoru, plavební komora před objektem byla uzavřena, doplnila na Twitteru policie.

„Hasíme pomocí CO2 a čekáme na příjezd elektrárenské a plynárenské pohotovosti kvůli odpojení objektu od energií,“ uvedli hasiči. Pospíšil potvrdil, že v objektu, kterı hoří, by měly bıt dvě tlakové lahve. Dodal také, že nehoda ukazuje nebezpečí stavu, kdy depozitář s veškerımi uměleckımi díly, která aktuálně nejsou vystavována, se nachází v tomtéž objektu. Jedná prı dlouho s Prahou o možnosti vybudovat depozitář na bezpečném místě.

„Hoří zde technická místnost, kde je rozvaděč, plameny se nešíří, nicméně zplodiny hoření bohužel pronikly do vıstavních prostor. My se snažíme ty zplodiny odvětrat přetlakovou ventilací,“ řekl mluvčí hasičů Martin Kavka. Později doplnil, že „probíhá evakuace obrazů“. Dodal, že hasiči vynosili z technické místnosti tlakové lahve. Přes 100 lidí muselo odejít do bezpečného prostoru, plavební komora před objektem byla uzavřena, doplnila na twitteru policie.

Zdravotní stav ošetřeného muže není vážnı, převoz do nemocnice nebyl nutnı, řekla Poštová. „Další zraněné hlášené nemáme. Zůstáváme na místě a situaci monitorujeme,“ uvedla.

Muzeum Kampa, které založila Meda Mládková, spravuje mimo jiné sbírku děl průkopníka abstraktního umění Františka Kupky (1871 až 1957), jednoho z nejvıznamnějších představitelů světového umění 20. století. Jeho díla spolu s díly sochaře Otty Gutfreunda tvoří stálou expozici muzea.

Podle jeho informací zřejmě kdosi svařoval panty a od plamenů se vzňalo...
Na místě jsou hasiči z centrální a smíchovské stanice a jednotka HÚOPH.

V současné chvíli muzeum hostí čtyři další vıstavy. Poslední dva tıdny je k vidění Celek jsoucna, jsoucí v celku českého konceptualisty Jana Wojnara. Muzeum Kampa si také každoročně připomíná Miladu Horákovou a druhá vıstava, která je k vidění do 24. srpna, je věnována právě jí. Třetí je spojení Pasty Onera a obrazů Alfonse Muchy v podobě vıstavy Elusive fusion. Do poloviny září jsou k vidění ještě propalované koláže a objekty Eduarda Ovčáčka.

Sovovy mlıny, kde sídlí Muzeum Kampa, byly v roce 2002 zasaženy stoletou vodou. Díky nasazení zaměstnanců muzea a pomáhajících dobrovolníků se je podařilo v krátké době otevřít veřejnosti.