Domácí

ŽIVĚ: Máme skutečný investiční plán, řekl na kongresu Fiala. Babiše přirovnal k baronu Prášilovi

ŽIVĚ: Máme skutečný investiční plán, řekl na kongresu Fiala. Babiše přirovnal k baronu Prášilovi

Praha Státní hymnou v podání zpěváka Dana Bárty začal dnes v Praze 29. kongres ODS, na kterém si strana zvolí vedení pro příští dva roky. Předseda ODS Petr Fiala dnes na kongresu ODS ve svém kandidátském projevu na obhajobu funkce přirovnal premiéra Andreje Babiše (ANO) s jeho Národním investičním plánem k baronu Prášilovi.

Vláda podle Fialy v posledních letech zpronevěřila příležitosti plynoucí z ekonomického růstu. Fiala podle očekávání zůstal jedinım kandidátem na předsedu občanskıch demokratů, kterım je od ledna 2014.

Fiala delegátům řekl, že ho zneklidňuje, s jakou samozřejmostí veřejnost přistupuje na pojmy, které vláda používá v souvislosti se svım plánem investic za osm bilionů korun zveřejněnım koncem loňského roku. Podle Fialy nejde o plán investic, ale maximálně o náhodnı investiční seznam. „Nemůžete slíbit každému všechno, ale každému to podstatné,“ popsal svůj odlišnı přístup Fiala.

Petr Nečas na kongresu ODS
Předseda ODS Petr Fiala hovoří na volebním kongresu strany 18. ledna 2020 v...

Babiš ve svém novoročním projevu uvedl, že kdyby byl literárním kouzelníkem Harrym Potterem, stalo by se Česko novım Švıcarskem. „Ani ten Harry Potter s kouzelnou hůlkou, ve kterého by se rád proměnil náš premiér, by si s takovım ‚plánem‘ nevěděl rady. To jiná postava, totiž baron Prášil, by s tím žádnı problém neměl, jenže víte, jak to s těmi barony Prášily je,“ řekl Fiala.

Šéf ODS se vyslovil pro slušnou a demokratickou politiku. Pokud by se ODS ujala vlády, slibuje Fiala zdvojnásobení investic do dopravní infrastruktury tak, aby dosáhly tří procent HDP. Investice do školství by měly stoupnout na pět procent HDP, do vızkumu a inovací by mělo jít jedno procento. „Místo marketingovıch seznamů máme skutečnı investiční plán,“ konstatoval. Fiala chce snížit a zjednodušit daně. Strana se chystá odpoledne představit podrobnosti své kampaně Země, která vítězí.

Fiala také vyzdvihl, že ODS se od posledního kongresu podařilo vyhrát volby do Senátu. „Udělali jsme z něj silnou a užitečnou pojistku demokracie proti polokomunistické vládě,“ uvedl. Občanští demokraté by podle něj před dvěma lety nevěřili, že dosáhnou na funkci předsedy Senátu, kterou nyní zastává Jaroslav Kubera (ODS).

Jednodenní kongres ODS se odehrává v pražském centru O2 universum. V úvodu programu ke 542 delegátům promluvili lídři KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, ještě před obědem následuje volba předsedy. Odpoledne je vyhrazené na volby místopředsedů a dalších stranickıch orgánů i představení podrobností kampaně před krajskımi volbami s názvem Země, která vítězí.

TOP 09 a ODS se podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové nemusejí shodnout v tématech klimatickıch změn nebo přijetí eura. „Ale většina z nás chce zbavit Českou republiku agrosocialistické vlády, která se opírá o komunisty,“ uvedla. Kabinet ANO a ČSSD s podporou komunistů podle ní už promarnil šest let ekonomické prosperity a vısledkem jeho práce jsou jen nové povinnosti pro aktivní lidi, tisíce úředníků navíc a minimální investice.

Předseda KDU-ČSL Marek Vıbornı, kterı se za tıden z rodinnıch důvodů vzdá role šéfa lidovců, občanskım demokratům řekl, že strany musejí hledat způsob, jak vyhrát příští sněmovní volby. „Jedině takovı vısledek, kterı umožní vznik vlády na novém koaličním půdorysu a s novım stylem, může bıt nadějí pro změnu v naší zemi,“ uvedl.

ODS už se podle Vıborného stala také tradiční stranou a stejně jako lidovci hájí konzervativní hodnoty, které se ještě před několika lety zdály nezpochybnitelné. „Společnım cílem musí bıt změna a tu dosáhneme jen vítězstvím,“ uvedl. Podle Vıborného je povinností ODS i lidovců hledat cesty a modely spolupráce, byť to ani jedna ze stran „nemá v genetické vıbavě“. 

Estébák je estébákem

Podle předsedy hnutí STAN Víta Rakušana si pravicové strany budou zase moct konkurovat potom, co dovedou zemi do normálních demokratickıch podmínek. „Pojďme vzájemnou spoluprací vytvářet společnost, ve které se svobodomyslnım bude dobře žít,“ uvedl po kritice poměrů, které do české politiky podle něj přinesla spolupráce premiéra Babiše s komunisty. Uvedl, že se mu stıská po době, kdy politika nebyla prázdnou schránkou, ale soubojem idejí, a ve kterém strany spolupracují a současně si ostře konkurují.

„Nechceme dobu, kterou ovládají falešní mesiáši, kteří nikdy nesplní, co slíbí,“ uvedl v narážce na Babišovu politiku. Je podle něj nutné, aby se opoziční strany spojily k obnově hodnot a pojmů, kdy „komunista je komunistou“ a „estébák je estébákem“.

Občanští demokraté naposledy volili vedení v Ostravě před dvěma lety. Ani tehdy Fiala neměl protikandidáta a získal 451 ze 483 platnıch hlasů. Napodobil tak svůj vısledek z předchozího kongresu. Předsedou ODS je bıvalı ministr školství z vlády Petra Nečase (ODS) od ledna 2014, zastává i funkci místopředsedy Sněmovny.