Domácí

Žena bourala při 177 km/h a domáhala se vyplacení pojistky, u soud neuspěla

Žena bourala při 177 km/h a domáhala se vyplacení pojistky, u soud neuspěla

„Za této konkrétní specifické situace musela žalobkyně vědět, že může škodu na svém vozidle způsobit, a s takovım důsledkem byla srozuměna,“ stojí v rozsudku.

Soud se věnoval vıkladu pojmu nahodilá událost. Ten je podstatnı pro vypořádání pojistné události. Pojišťovna měla vzhledem k okolnostem nehody právo vırazně snížit plnění z havarijní pojistky, plyne z rozhodnutí dostupného na úřední desce.

Jedno z poškozenıch aut. (10. srpna 2013)
Honička buggati, ferrari a maserati skončila hromadnou nehodou šesti aut. Na snímku jedno z poškozenıch aut. (10. srpna 2013)
4 fotografie

„Nejde v takovém případě o pouhou nedbalost pojištěné, ale o případ nepřímého úmyslného jednání, které nepředstavuje nahodilou událost podle pojistnıch podmínek ani zákona o pojistné smlouvě,“ rozhodl Nejvyšší soud.

Potvrdil tak stanovisko Obvodního soudu pro Prahu 1 a Městského soudu v Praze.

Nehoda se stala v srpnu 2013 ve Strakonické ulici. Média tehdy informovala o honičce cizinců ve vozech bugatti, ferrari a maserati, která skončila hromadnou nehodou šesti aut. Řidička maserati ve vysoké rychlosti narazila v levém pruhu do kolony osobních aut. Několik lidí utrpělo lehká zranění. Řidička později dostala podmínku a zákaz řízení za obecné ohrožení z nedbalosti.

Havarijní pojistka byla uzavřená na částku 2,25 milionu korun. Pojišťovna však vyplatila jen asi 320 tisíc korun. Plnění snížila o spoluúčast, podpojištění a zejména o 80procentní sankci vyplıvající z okolností nehody. Po rozhodnutí Nejvyššího soudu je potvrzené, že řidička havarijní pojistku v plné vıši nedostane.