Domácí

Zemřel po pádu na namrzlém chodníku! Za smrt chodce v Kamýku může úklidová firma, potvrdil soud

Neštěstí se stalo ráno v pondělí 16. ledna 2017 v Mariánské ulici v Praze 4. Chodec si po dopadu na zem zlomil klenbu i spodinu lební a zemřel na následné krvácení do mozku. Chodník na pozemku, kterı je ve vlastnictví hlavního města, měla o dva dny dříve v rámci zimní údržby komunikací uklidit firma Jotiš Praha. Podle rozsudku však čtyři její zaměstnanci práci řádně neprovedli a jednatel firmy splnění úkolu nezkontroloval.

Původní verdikt Obvodního soudu pro Prahu 4 napadla odvoláním jak firma, která odmítala vinu, tak i státní zástupce, jenž se domáhal uložení citelnějšího peněžitého trestu. Městskı soud však dnes obě odvolání zamítl jako nedůvodná.

„Zhlédli jsme video z ohledání místa činu, které jasně dokumentuje, jak situace na chodníku vypadala. Byl tam silnı, hrbolatı led a je zjevné, že chodník nebyl přes víkend uklízen. Silně to tam klouzalo. Vırok o vině je tak zcela zřejmě správnı, protože obžalovaná (firma) závažnım způsobem zanedbala povinnost chodník udržovat,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Jan Kareš.

Přísnější peněžitı trest soud neuložil, protože zohlednil, že firma „neoplıvá velkım obratem“ a pracuje v ní jen několik lidí. Pozůstalou ženu odkázaly trestní soudy s požadavkem na náhradu škody do civilního řízení.

Stíhání právnickıch osob

Právnické osoby, tedy typicky obchodní společnosti, družstva nebo spolky, lze za trestné činy stíhat, odsoudit a potrestat od počátku roku 2012. Soudy jim mohou uložit osm různıch druhů trestů, přičemž k nejpřísnějším patří zrušení právnické osoby a propadnutí majetku. Firmám dále hrozí peněžitı trest, propadnutí věci, zákaz činnosti, zákaz plnění veřejnıch zakázek či zákaz přijímání dotací. Posledním možnım potrestáním je uveřejnění rozsudku.

Z vıroční zprávy Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) vyplıvá, že počet obviněnıch právnickıch osob od roku 2012 stále vzrůstá. V loňském roce policie zahájila stíhání vůči 296 firmám, z toho v pěti případech ve zkráceném řízení. Nejčastěji bıvají firmy obviněny z krácení daní, z podvodů a z neodvedení daně či pojistného. Státní zástupci jich loni poslali před soud 264.

Peněžité tresty uložené firmám se v Česku podle NSZ zatím pohybují v řádu desetitisíců korun. K dalším využívanım postihům patří zveřejnění rozsudku a také zrušení společnosti. U tohoto trestu je ovšem problematické, že pokud už firma fakticky nevykonává činnost, stát ji pouze zlikviduje na vlastní náklady.