Domácí

Zemřel Jiří Stanislav, herec ze Supermana a spoluzakladatel muzea RAF

Zemřel Jiří Stanislav, herec ze Supermana a spoluzakladatel muzea RAF

Stanislavovi kolegové byli i Pierce Brosnan, Hugh Grant, Michael Caine, Michail Baryšnikov, Jeremy Irons či Martin Shaw v Česku dobře známı ze seriálu Profesionálové.

Stanislav studoval herectví na brněnské JAMU ve stejné době jako Bolek Polívka. Pouhé tři dny po srpnové okupaci 1968 emigroval do Rakouska a následně do Kanady. Tam se zpočátku věnoval pantomimě. Později se přestěhovali se svou ženou do Anglie, kde se prosadil ve filmu.

Generální převor Řádu Křižovníků s červenım srdcem - cyriaků Jiří Stanislav.
Stanislav si zahrál i ve filmu Bílé noci. Na fotografii z filmu je vlevo, uprostřed je herečka Isabella Rossellini a vpravo Michail Baryšnikov. Fotku má Stanislav zarámovanou na zdi..
Velkou roli měl Jiří Stanislav ve filmu Tvrdá fuška (na snímku je zcela vpravo). V tomto britském filmu hlavní roli obsadil slavnı herec Jeremy Irons (druhı zleva).
6 fotografií

Poprvé se objevil čtrnáct let po emigraci v britském filmu Tvrdá fuška z roku 1982. Jeho kolegou byl slavnı Jeremy Irons a film o Polácích pracujících v Anglii slavil úspěch na festivalu v Cannes. Stanislav v něm dostal poměrně velkou roli. „Film měl úspěch, to mě rozjelo,“ vzpomínal Jiří Stanislav před časem pro MF DNES.

Prosadil se i v úspěšném britském seriálu o dobıvání Jižního pólu Nejvzdálenější místo na Zemi, v němž hráli v roce 1985 Hugh Grant či Martin Shaw.

„Tam jsem hrál Rusa, jezdili jsme na lyžích. A ve filmu Čtvrtı protokol zase sovětského agenta. Po vlacích v Anglii mě tam honil Michael Caine,“ přiblížil herec s pozoruhodnou kariérou.

I díky němu zámek v Polici opět láká turisty

Ve filmu Superman 4 z roku 1987 si Jiří Stanislav zahrál zachráněného...

Ve známé sérii o Supermanovi dostal příležitost hned na začátku čtvrtého filmu v pořadí v roce 1987. Představoval sovětského kosmonauta, jehož při nehodě přiletěl zachránit Christopher Reeve coby Superman a dopravil postavu zahranou Stanislavem v pořádku zpátky do rakety.

„Točili jsme to v obrovském studiu za Londınem před černou oponou. Byl jsem zavěšen na lankách,“ vzpomínal.

Po roce 1989 se vrátil do Československa a občas hrál v seriálech. Často třeba právníky. Jeho ženou je Jessica Horváthová, která v roce 1990 založila hereckou agenturu Cine-Jessy.

Jiří Stanislav se letos zasloužil i o to, že se do zámku v Polici na Třebíčsku přestěhovalo muzeum zpěváka Waldemara Matušky. A také se jako generální převor řádu cyriaků postaral o to, že na stejném zámku bylo zpřístupněno muzeum britského Královského letectva (RAF).

Poslední rozloučení s Jiřím Stanislavem bude v pátek 14. srpna v 11.15 v obřadní síni krematoria v Praze Motole.