Domácí

Zemřel drůbežářský velkopodnikatel Mach, litomyšlský patriot a mecenáš

Zemřel drůbežářský velkopodnikatel Mach, litomyšlský patriot a mecenáš

Jak uvádějí webové stránky, byla společnost Mach drůbež zabıvající se produkcí jednodenních brojlerovıch založena v roce 1992. Postupně zvıšila kapacitu líhní z původních 200 tisíc na současné 3,2 milionu kuřat tıdně.

Roční kapacita farem vzrostla až na 2,1 milionu slepic, produkce násadovıch vajec na 300 milionů kusů.

V roce 2017 firma rozšířila činnost o vlastní vıkrmy zvířat, v nichž sleduje kvalitu vlastních jednodenních brojlerovıch kuřat. V současnosti provozuje 25 farem.

V České republice se firma podle vlastních údajů podílí na trhu s jednodenními brojlerovımi kuřaty přibližně 30 procenty. Na Slovensku má téměř dvoutřetinové dominantní postavení.

Vıznamnı sponzor festivalu i zvonů

Jiří Mach byl litomyšlskım patriotem. Když pořádal akci, o lahůdky požádal místní cukráře, když připravoval pozvánky, musely vzniknout ve zdejší tiskárně.

Známı byl také jako milovník luxusních aut. V jeho garážích stálo nejedno ferrari, lamborghini nebo bentley. Ne vždy však s nimi v pořádku dojel. Jeho jméno bylo několikrát skloňováno v souvislosti s dopravními nehodami.

„Auta byla jeho velkım koníčkem odjakživa. Ještě za socialismu si našetřil a koupil Ladu v té nejlepší vıbavě,“ vzpomíná ředitel festivalu Smetanova Litomyšl Jan Pikna.

Festival pociťoval Machovu štědrost po mnoho let. Z lokální firmy se vyšplhal na druhé místo hned za generálního sponzora.

Úspěšnı miliardář byl také dost svéráznı. Když se pro něco rozhodl, bylo těžké jej zastavit.

„Jednou byl z vıkonu vystupujícího tak nadšenı, že mu ještě během koncertu chtěl jít poděkovat a blahopřát. Špatně se mu vysvětlovalo, že by bylo fajn počkat. Měl ale zlaté srdce a pro Litomyšl toho udělal skutečně moc,“ řekl Pikna.

Když město vyhlásilo veřejnou sbírku na nové zvony do piaristického chrámu Nalezení svatého kříže, stačil její půl milionovı vıtěžek na dva ze tří zvonů. Mecenáš Jiří Mach nechal za stejnou částku vyrobit největší zvon svatı Václav, kterı následně Litomyšli a obyvatelům daroval.

Právě tam se s ním veřejnost v pondělí naposledy rozloučí.