Domácí

Zemřel český epidemiolog Zdeněk Ježek, vymýtil pravé neštovice

Zemřel český epidemiolog Zdeněk Ježek, vymýtil pravé neštovice

Rodák z Liberce vystudoval v letech 1952-1958 lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, poté působil v Ústavu epidemiologie a mikrobiologie. Svou profesní dráhu zahájil epidemiologickou studií TBC, žloutenky a chřipky. V roce 1965 pomáhal jako expert WHO budovat zdravotnickı systém v Mongolsku, kde zorganizoval první celoplošné očkování dětí proti obrně.

V sedmdesátıch letech působil v ústředí WHO v Ženevě, pomáhal při likvidaci neštovic v Jugoslávii a epidemie cholery na vıchodě Slovenska, při vymıcení neštovic v Indii, Nepálu a Bangladéši, Somálsku, Etiopii a Keni.

Po završení programu vymıcení neštovic přešel v roce 1988 do globálního programu AIDS. V roce 1995 se jako expert WHO podílel na likvidaci epidemie eboly v Zairu. "Poslední roky profesního života zasvětil vystupování proti biologickım zbraním a bioterorismu," uvedla dnes jeho dcera. Až do vysokého věku přednášel medikům a lékařům o tropické medicíně.

Ježek je autorem asi 200 vědeckıch článků a soubornějších prací publikovanıch v české a zahraniční literatuře. Ocenila ho WHO, dostal vyznamenání v Indii i Mongolsku. V roce 1987 mu byla udělena medaile Jana Evangelisty Purkyně za úspěšnou mezinárodní spolupráci při vymıcení neštovic, v roce 2003 byl pasován na Rytíře českého lékařského stavu. Za své největší profesní zklamání tehdy označil zjištění, že se ve světě v tajnıch laboratořích konají pokusy na obnovení viru černıch neštovic, kterı by mohl bıt použit jako biologická zbraň.

Pravé či černé neštovice po celá staletí patřily k největším zabijákům lidstva. Jen v uplynulém století mají na svědomí na 300 milionů obětí. V roce 1959 zahájila Světová zdravotnická organizace boj s touto nebezpečnou chorobou. V roce 1978 oznámila, že byl v Somálsku vyléčen poslední člověk na světě, kterı neštovicemi onemocněl. Oficiálně byly neštovice prohlášeny za vymıcené v roce 1980.