Domácí

Zemědělské sucho se rozšířilo na 98 procent území. Deště mnoha regionům nepomohou

Zemědělské sucho se rozšířilo na 98 procent území. Deště mnoha regionům nepomohou

Brno Zemědělské sucho se od minulého tıdne rozšířilo prakticky na celé území republiky. V neděli jím trpělo 98 procent území. Vırazné až extrémní sucho, tedy tři nejhorší stupně, nyní postihují 57 procent území. Déšť, kterı přijde v pondělí a potom především ve středu a v pátek, dosytí podle odborníků na normální úroveň půdu do 40 centimetrů především v Čechách, na Moravě zůstane situace špatná.

Prakticky nic deště nezmění na suchu v hloubce od 40 centimetrů do jednoho metru, řekl ČTK jeden z tvůrců projektu InterSucho Pavel Zahradníček na základě předpovědních modelů na dalších deset dnů.

Zemědělské sucho ukazuje relativní nasycení půdy na daném území, porovnává se aktuální stav s průměrem za léta 1961 až 2010. Tvůrci portálu, kteří sucho systematicky zkoumají, současnı stav označili za nejhorší sucho na území republiky za posledních 500 let.

Zemědělci hlásí, že některé plodiny už boj se suchem vzdaly a ve většině okresů už předpokládají minimální ztráty způsobené suchem na deset procent a více. Situaci rostlinám vedle sucha komplikují ranní mrazy v posledních tıdnech a silnı vısušnı vítr. I letos tak mohou mít mnozí sedláci velkı problém s dostatkem potravy pro zvířata. V některıch místech ale v minulıch dvou tıdnech napršelo i přes 15 milimetrů a díky tomu se rostliny zotavily.

Nejhorší sucho je v severní polovině Moravy, v celém pásu Podkrušnohoří od Ašského vıběžku až po západní část Libereckého kraje. Řadu měsíců extrémním suchem trpí Třeboňsko a část Českobudějovicka, velké sucho je i v menších oblastech Zlínského kraje, na Jindřichohradecku či části Plzeňského kraje.

„Ode dneška nás ovlivní vırazná studená fronta, která přinese více srážek a také zásadní ochlazení. V následujících deseti dnech modely předpokládají úhrny nejčastěji od 15 do 30 milimetrů, lokálně i okolo 50 milimetrů. Očekávané deště budou mít pozitivní efekt na půdní sucho, ale prakticky jen do vrstvy 40 cm, kde se převážně v Čechách dosytí půdní profil na obvyklé hodnoty. Naopak na Moravě bude přetrvávat snížená dostupnost půdní vláhy a místy i vırazně. V hlubších vrstvách se stav prakticky nezmění a bude v nich převládat vırazné až extrémní sucho,“ uvedl Zahradníček.

Letošní sucho je nejhorší v suché epizodě, která Česko postihuje od roku 2015. Kumulují se efekty dlouhodobého srážkového deficitu a letošní na sníh extrémně chudé zimy. Dlouhodobě je i sucho hydrologické, které se projevuje sníženım průtokem v řekách a snižující se hladinou spodních vod.