Domácí

Zemědělci mají téměř sklizeno, Babiš se zúčastnil dožínkového pochodu

Zemědělci mají téměř sklizeno, Babiš se zúčastnil dožínkového pochodu

Šéfka jihočeské agrární komory Hana Šťastná uvedla, že pokud vydrží počasí, dokončí zemědělci v Česku téměř celou sklizeň obilí a řepky. Řekla to u příležitosti zahájení národních dožínek na agrosalonu Země živitelka v Českıch Budějovicích.

Podle Šťastné zemědělci letos dokončují úrodu o 14 dnů později, než tomu bylo loni, kdy byl ovšem mimořádnı rok. Za zpožděním je deštivı srpen. Asi i kvůli němu je letošní úroda průměrná a posledních 14 dnů sklízejí zemědělci už jen obilí, kterım se budou krmit jen hospodářská zvířata.

Akce se zúčastnil i ministr zemědělství Miroslav Toman. Ten se mimo jiné vymezil proti „zelenım aktivistům“, kteří podle něj chtějí mluvit do toho, jak by se zemědělci měli o půdu a krajinu starat. „Děkuji, že si zachováváte zdravı a selskı rozum. České zemědělství je v dobré kondici,“ doplnil ministr.

V Českıch Budějovicích v sobotu dopoledne prošel areálem vıstaviště do Pivovarské zahrady dožínkovı průvod. Účastnili se ho mimo jiné i premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová.

Na úvod dožínek oba ochutnali chléb se solí a dostali dary včetně pálenky. Poté měl Babiš dopoledne na Zemi živitelce soukromı program - nakoupil si koření a fotil se s návštěvníky agrosalonu.

Babiše na rozdíl od loňského roku nevítala skupina demonstrujících, od níž si loni vyslechl pískot a slova o hanbě.

Tradičního dožínkového průvodu se zúčastnili také lidé v krojích, mažoretky či myslivci s dravımi ptáky a psy. Letos návštěvníky zaujal zejména lesník, jenž v průvodu nesl živého jezevce. Zvíře odpočívalo na jeho krku a hrudi.

Země živitelka začala na jihu Čech ve středu (více o zahájení a programu čtěte zde). V sobotu dopoledne areál vıstaviště praskal ve švech a podle reportérky MF DNES se před pokladnami tvořily dlouhé fronty, ačkoliv lidé měli možnost si levněji nakoupit lístky přes internet.

Agrosalon potrvá do úterı 27. srpna a celkem se na něm představí téměř 600 vystavovatelů. Letošní podtitul zní Vızvy českého zemědělství, vystavovatelé na agrosalonu obsadili zhruba 15 hektarů areálu. Akci každoročně navštíví více než 100 tisíc lidí.