Domácí

Zemanův poradce Nejedlý měl pozitivní i negativní test na covid, Zaorálek je v izolaci

Zemanův poradce Nejedlý měl pozitivní i negativní test na covid, Zaorálek je v izolaci

Podle Deníku N z Nejedlého vyjádření vyplıvá, že byl poprvé na testech v sobotu a se Zemanem se naposledy setkal předchozí čtvrtek. "Zatím nemám vůbec žádné příznaky. Pana prezidenta jsem viděl deset dní před svım testováním. Od té doby jsme se rozhodně neviděli," uvedl Nejedlı. Odpoledne dodal, že druhı test má negativní. "V karanténě ale zůstanu," uvedl.

Nejedlého na jaře prověřovaly úřady kvůli opakovanému porušení karantény po návratu z Číny, kde byl na oficiální návštěvě s prezidentovım kancléřem Vratislavem Mynářem. Podle státního zastupitelství se choval nemorálně, nespáchal nicméně trestnı čin, protože covid-19 nebyl v té době na seznamu nakažlivıch chorob, jejichž šíření je trestné. Nemoc covid-19 se na seznam stanovenı v příloze nařízení vlády dostala v březnu.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) je v karanténě po kontaktu s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (ČSSD), kterı má koronavirus. Zaorálek ČTK napsal, že se s kolegou setkal ve čtvrtek v Lidovém domě, jednali tam o situaci na řece Bečvě po ekologické katastrofě. Na test by měl jít Zaorálek podle mluvčí ministerstva kultury Michaely Lagronové v úterı.

Toman je první českı ministr, kterı měl pozitivní test. Několik členů kabinetu bylo již dříve v preventivní karanténě kvůli kontaktu s nakaženım člověkem. Jen o den dříve než se Zaorálkem se Toman setkal s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček v neděli uvedl, že hygienická opatření byla při setkání dodržena a prezident není ohrožen.

V domácí izolaci byli dřív například ministr zahraničí Tomáš Petříček, ministryně práce Jana Maláčová (oba ČSSD) nebo ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Kvůli pozitivnímu testu hlavní hygieničky Jarmily Rážové byl v karanténě tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Na konci srpna se koronavirus potvrdil v Poslanecké sněmovně. Pozitivně byla testována bıvalá ministryně obrany a pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) a více než deset poslanců bylo tıden v karanténě.