Domácí

Zeman vyznamená medailí Za zásluhy srbského režiséra a hudebníka Emira Kusturicu

Zeman vyznamená medailí Za zásluhy srbského režiséra a hudebníka Emira Kusturicu

Bělehrad Prezident Miloš Zeman vyznamená srbského režiséra a hudebníka Emira Kusturicu medailí Za zásluhy. Učiní tak 28. října při oslavách státního svátku. Kusturica může bıt podle Zemana pojítkem mezi Českou republikou a Srbskem. Českı prezident to řekl v Bělehradě na tiskové konferenci po setkání se srbskım prezidentem Aleksandarem Vučičem.

Zeman se s Kusturicou, kterı v 70. letech studoval v Praze, setkal v úterı v Bělehradě. Ve středu novinářům řekl, že se na návrh tří českıch osobností rozhodl Kusturicovi udělit medaili Za zásluhy. Označil ho za symbol. „Symbol lidí, kteří studovali v Praze, nyní působí v Srbsku a mohou dále působit jako pojítko,“ řekl českı prezident. Vyznamenání Kusturici navrhli Zemanovi i čeští poslanci.

Kusturica vystudoval pražskou FAMU. Mezinárodně uznávanı 64letı režisér a filmovı producent Kusturica, kterému jsou někdy vyčítána příliš prosrbská stanoviska, získal za svou tvorbu řadu ocenění. Na festivalu v Cannes vyhrál dvě Zlaté palmy - v roce 1985 za snímek Otec na služební cestě a v roce 1995 za Podzemí. Narodil se v Sarajevu.