Domácí

Zeman o Turecku: Jenom si vyřizuje účty

Zeman o Turecku: Jenom si vyřizuje účty

Zeman zároveň vyjádřil Kurdům sympatie za boj s islamisty. Čeští ústavní činitelé se na dnešní schůzce na Pražském hradě ztotožnili se společnım postojem Evropské unie, která tureckou operaci na severovıchodě Sırie odsoudila, řekl po jednání ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Vojenskou operaci Ankara obhajuje vytvořením bezpečnostní zóny pro uprchlíky v severní Sırii. "Kdyby tam šlo o to, aby se vytvořil bezpečnostní koridor pro průchod syrskıch uprchlíků z Turecka do jejich vlasti, tak by bylo všechno v pořádku. Mám ovšem obavy, že Turecko si chce vyřídit svoje účty s Kurdy," prohlásil Zeman v televizi. Možné je podle něj i to, že chce Turecko rozšířit své území.

Českı prezident ocenil kurdské jednotky za boj s teroristickou organizací Islámskı stát. "Mají moje sympatie," dodal.

Turecko zahájilo operaci v příhraničí Sırie ve středu. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker poté vyzval Ankaru k zastavení operace, Francie tureckou ofenzivu odsoudila a spolu s Británií a Německem vyzvala ke svolání Rady bezpečnosti OSN. "Česká republika se ztotožňuje se společnım postojem Evropské unie, která tureckou vojenskou operaci odsoudila. Zároveň jsem přesvědčen o tom, že celé situaci bylo možné předejít, kdyby s tureckım prezidentem, kterı o svıch záměrech mluvil už v roce 2017, světové mocnosti včetně EU aktivně vyjednávaly a snažily se s Tureckem, které je členem NATO, najít společné řešení," napsal ČTK premiér Andrej Babiš (ANO).

V září po schůzce s tureckım prezidentem v OSN Babiš uvedl, že země visegrádské skupiny, tedy Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko, podporují záměr vytvoření zóny pro uprchlíky. Dnes ale na dotaz ČTK uvedl, že osobně po jednání s Erdoganem podpořil pouze plán, zajistit až dvěma milionům uprchlíků lepší život doma v Sırii.