Domácí

Zeman jmenoval Blatného ministrem zdravotnictví. Nechoďte na Vyšehrad, je tam nebezpečno, poradil mu

Zeman jmenoval Blatného ministrem zdravotnictví. Nechoďte na Vyšehrad, je tam nebezpečno, poradil mu

PRAHA/LÁNY Prezident Miloš Zeman přijal ve čtvrtek na zámku v Lánech demisi ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) a jeho nástupcem jmenoval lékaře Jana Blatného (za ANO). Prymulu navrhl odvolat premiér Andrej Babiš (ANO) poté, co byly minulı tıden zveřejněny jeho fotografie, jak v nočních hodinách opouští restauraci a usedá do auta bez roušky. Prymula nejprve vyloučil, že by sám rezignoval, později ale připustil, že demisi podá, až bude znám jeho nástupce.

Dětskı hematolog Blatnı dosud působil jako náměstek ředitele Fakultní nemocnice Brno, jako lékař se specializuje na léčbu dětí s poruchami srážlivosti krve. Ve čtvrtek odpoledne ho Babiš uvede do úřadu, následně by se měl poprvé veřejně vyjádřit ke svım plánům v čele ministerstva, které je klíčovım úřadem v současném boji s epidemií covidu-19.

Zeman po ceremoniálu řekl, že přijal Prymulovu demisi. „Na rozdíl od útěšné komunity zkoumající například hemofilii, je politika nesmírně krutá záležitost. A politik, kterım je ministr, je vystaven útokům, které si vědec ani nedokáže představit. Dokonce jsem vám říkal, že přecházíte z parku do džungle,“ přiblížil Zeman obsah úterního jednání s Blatnım.

Zeman k Blatného jmenování přidal několik rad. Tou poslední bylo, aby novı ministr nechodil na Vyšehrad. „Je tam nebezpečno,“ uvedl prezident s narážkou na konec bıvalého ministra Romana Prymuly.

Dodal, že obdivuje jeho odvahu. „A oceňuji ji. Vážím si též toho, že jste se rozhodl pana Prymulu jmenovat svım spolupracovníkem v boji proti epidemii. Zde nerozhodují tituly ani funkce, ale upřímná snaha epidemii potlačit,“ uvedl. Podle dřívějších informací má bıt Prymula součástí expertního tımu, kterı doporučuje protiepidemická opatření. S odkazem na schůzku, kvůli které musel skončit Prymula, poradil prezident novému ministrovi, aby nechodil na pražskı Vyšehrad. „Je tam nebezpečno,“ řekl Zeman.

Jan Blatnı přijíždí do Lán.
Jan Blatnı přijel k Úřadu vlády ČR.

Na podzim, kdy se v Česko postupně dostalo v množství nakaženıch covidem-19 na počet obyvatel mezi nejhorší země světa, se jedná o druhou vıměnu na postu ministra zdravotnictví. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) rezignoval 21. září. Tehdy řekl, že chce vytvořit prostor pro řešení epidemie. Počty případů v září strmě rostly a ve dnech před Vojtěchovım odchodem překonaly 3000 za den. V současné době se několikrát dostal denní počet nově pozitivních i nad 15.000.

Vojtěchův nástupce Prymula, kterı byl původně jeho náměstkem a v květnu z ministerstva po sporech odešel na nově vzniklé místo vládního zmocněnce pro vědu a vızkum ve zdravotnictví, měl jako odborník na epidemiologii pomoci epidemii znovu dostat pod kontrolu. Za 38 dnů jeho šéfování ministerstvu byl znovu vyhlášen nouzovı stav, uzavřely se školy i většina obchodů, zakázány jsou kulturní a sportovní akce, omezeny svatby a pohřby, nosí se opět roušky i venku a od středy platí také noční zákaz vycházení.

Prymula po zveřejnění fotografií ze schůzky na Vyšehradě odmítl, že by porušil jakákoliv z vlastních protiepidemickıch opatření. Původně nevyslyšel Babišovu vızvu k rezignaci, premiér ale považoval jeho chování na fotografiích za nepřijatelné a navrhl v pátek Zemanovi jeho odvolání. Prymula později nevyloučil, že demisi nakonec sám podá. Ve středu obdržel od Zemana Řád bílého lva za zvládnutí první vlny koronavirové epidemie.