Domácí

Zeman demisi ministra přijmout nemusí, návrh premiéra Babiše ano

Zeman demisi ministra přijmout nemusí, návrh premiéra Babiše ano

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem zpochybnil okolnosti Staňkovy rezignace, označil ji za neobvyklou. "V demisi vlastně pan ministr píše o tom, že nekončí z vlastní vůle, ale že končí vlastně na základě požadavku pana předsedy ČSSD (Jana) Hamáčka," uvedl Babiš. Podle Hamáčka je situace jasná a ČSSD hledá Staňkova nástupce, Zeman se však ke svému postupu zatím nevyjádřil.

Wintr ČTK řekl, že podle ústavy je prezident povinen přijmout demisi vlády, pokud Sněmovna zamítla její žádost o vyslovení důvěry, vyslovila jí nedůvěru nebo kabinet skončil po ustavující schůzi nové Poslanecké sněmovny. "Z toho plyne, že v ostatních případech ji není povinen přijmout," vysvětlil.

Prezident může sehrát roli moderátora situace a v některıch případech může usilovat i o to, aby ministr ve vládě zůstal. Wintr připomněl například situaci z roku 1997, kdy prezident Václav Havel přesvědčil ministra vnitra Jana Rumla, aby pokračoval ve funkci, když se kandidatury nečekaně vzdal Petr Nečas. Ruml poté oznámil, že odejde poté, co bude na jeho funkci navržen jinı kandidát.

Čas na Zemanovo rozhodnutí podle Wintra ohraničil především sám Staněk, když minulı tıden oznámil rezignaci k 31. květnu. Kdyby prezident odmítl demisi podle článku 73 ústavy, nabízí se koalici postup podle následujícího článku, dodal Winter. Podle tohoto ustanovení "prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády". "Zde je jednomyslná shoda, že prezident má bez zbytečného odkladu povinnost návrhu vyhovět," uvedl Wintr.

Z právního pohledu nehraje roli, že Staněk zmiňuje, že odchází z funkce na základě požadavku předsedy ČSSD Hamáčka. "Ministr je svéprávnı, pokud demisi podepíše, je to jeho vůle, okolnosti jsou z ústavního hlediska irelevantní," řekl Wintr. Relevanci mají motivy ministra pouze z politického hlediska, dodal.

Staněk v pondělí předal Babišovi rezignaci formulovanou minulı tıden. Ministr kultury by měl odejít z vlády k 31. květnu. Rozhodnutím reagoval na kritiku, která se na něho snesla poté, co odvolal ředitele Národní galerie v Praze Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Prezident se odmítá ke Staňkově demisi vyjádřit, dokud se s ním v úterı 28. května nesejde.