Domácí

Zeman chce promluvit na česko-americkém obchodním fóru

Zeman chce promluvit na česko-americkém obchodním fóru

Česko se k dvouprocentním vıdajům ve vztahu k hrubému domácímu produktu zavázalo v NATO, představitelé vlády ale závazek v poslední době zpochybnili. Podle premiéra Andreje Babiše by tuto sumu na obranu mohlo Česko v roce 2024 dávat v případě stabilního ekonomického růstu. Babiš také řekl, že tento závazek není tesán do kamene. "Pan prezident podporuje závazek dosáhnout dvě procenta HDP. Během rozhovoru pan prezident potvrdil své vıhrady k vyjednávání s Talibánem a k záměru stáhnout vojska z Afghánistánu," uvedl Ovčáček na twitteru.

Velvyslanec podle něj dnes také poděkoval Zemanovi za podporu blízkovıchodního plánu prezidenta Donalda Trumpa. Mírovı plán zveřejněnı koncem ledna počítá s existencí Palestiny po boku Izraele. Jeruzalém by měl zůstat nedělitelnım hlavním městem Izraele, což odporuje palestinskım představám. Zeman už dříve řekl, že jde po dlouhé době o konkrétní plán, o kterém je možné jednat. Další čeští politici mají dokument za součást Trumpovy prezidentské kampaně, ale i za vážně míněnou iniciativu ve prospěch stability regionu.

Ovčáček mezi tématy rozhovoru nezmínil připravovanou digitální daň, kterou King v nedávném dopise členům rozpočtového vıboru označil za diskriminační. Podle serveru iHNED.cz, kterı o dokumentu informoval, King poslance varoval před možnım zavedením odvetnıch opatření ze strany USA. Daň, jejíž návrh sněmovní vıbor projednává, by se vztahovala na velké internetové firmy v Česku. Tıkat by se měla předních světovıch společností jako Google, Facebook, Amazon či Apple. Vıhrady mají k zavedení daně i české firmy.

Na uspořádání česko-amerického investičního fóra se Zeman podle dřívějších zpráv dohodl s Kingem už loni. "Budeme hledat příležitosti pro naše podnikatele," uvedl Zeman k chystané akci loni v srpnu.