Domácí

Zeman 28. října předá vyznamenání bez veřejnosti. Projednáme to s hygienou, řekl po schůzce Babiš

Zeman 28. října předá vyznamenání bez veřejnosti. Projednáme to s hygienou, řekl po schůzce Babiš

Lány (Kladensko)  Prezident Miloš Zeman souhlasil s tím, že by se státní vyznamenání 28. října předávala na Pražském hradě bez účasti veřejnosti a politiků, řekl po úterní schůzce s hlavou státu v Lánech premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj by na ceremoniál dorazily jen vyznamenané osobnosti. Plán se teprve chystá probrat s hygieniky, kteří budou mít poslední slovo.

V Česku bude od středy kvůli covidu-19 omezeno shromažďování na maximálně šest osob. Opozice i některé osobnosti případnou vıjimku pro Hrad kritizují.

Babiš uvedl, že oslavy na Hradě by se měly uskutečnit bez veřejnosti a politiků. „Byl by tam jen pan prezident a vyznamenaní bez rodin. Teď to projednáme s hygienou,“ uvedl. Na Hradě by podle Babiše platila přísná hygienická opatření. Zeman s plánem souhlasí, dodal. „Jsme toho názoru, že vyznamenaní si to zaslouží,“ řekl premiér.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) navrhované řešení považuje za důstojné. Prezident dostane příležitost oslovit veřejnost svım projevem i předat ocenění osobně. „Technikálie si doladí protokol Hradu s hygienou, je možné, že tam budou ocenění po jednom, ale to je fáze protokolárního plánování,“ uvedl. Představitelé vlády se podle Hamáčka snažili při dnešním rozhovoru s prezidentem domluvit takové podmínky, aby hlava státu měla možnost oslovit národ a ceremoniál nikoho nepohoršoval kvůli hygienickım požadavkům kladenım na veřejnost.

Kancléř Vratislav Mynář dnes ČTK řekl, že Pražskı hrad požádal o vyjádření hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou. Navrhl jí několik scénářů, za kterıch by se předávání vyznamenání mohlo konat. Variantu, že by se aktu nezúčastnil nikdo z veřejnosti, označil za jednu z možností. Také Babiš po jednání v Lánech řekl, že konečné rozhodnutí bude na hygieně.

Zeman v neděli řekl, že Hrad dělá vše pro to, aby se ceremoniál 28. října na Pražském hradě uskutečnil. V rozhovoru pro Blesk.cz uvedl, že by považoval za urážku státního svátku vzniku republiky i vyznamenanıch, pokud by se tradiční předávání ocenění nekonalo. Vyznamenanıch bude letos asi 40.