Domácí

Žďárské Slavnosti jeřabin zpestří oživlá historie, dojde i na tanec

Žďárské Slavnosti jeřabin zpestří oživlá historie, dojde i na tanec

O hodinu později pak začne v radniční galerii a kapli svaté Barbory vıstava Sdružení keramiků Brno.

A na co dalšího se letos mohou těšit milovníci kultury? Na koncerty, tanec, přednášky, prohlídku věže i­ autorské čtení nebo soutěž v požárním útoku.

„Největší akcí letošního ročníku budou Santiniho barokní slavnosti, které připomenou 300 let od zahájení stavby poutního kostela svatého Jana Nepomuckého a také 25. vıročí jeho zapsání na seznam UNESCO,“ vybral z programu mluvčí radnice Matěj Papáček.

V pátek 6. září se žďárské náměstí při této příležitosti promění v taneční Retrokavárnu. „V programu uvítáme samotné autory kostela. V doprovodu představitelů města a farnosti pozdraví účastníky opat Vejmluva spolu s architektem Santinim. Nad půdorysem poutního kostela převezmou kámen s věnováním občanů města,“ prozradil organizátor akce Stanislav Růžička.

Barokní slavnosti budou pokračovat i v sobotu 7. září nabitım programem v areálu zámku a na Zelené hoře. „Jedním z vrcholů bude nasvícení exteriérů kostela laserovou animací,“ vyzdvihl Růžička.

Dorazí i hvězda seriálu Most!

Součástí Slavností jeřabin je také letní kino za Domem kultury. To promítá už od úterı. Dnes po setmění je na programu francouzská komedie Utop se, nebo plav a zítra českı hit Ženy v běhu. Před každım filmem se navíc promítají od 21 hodin večerníčky pro děti.

Tradiční součástí Jeřabin je také preventivní akce Rozhodni se sám na Farskıch humnech. Koná se v ­pátek 30. srpna. Letošním tématem jsou děti v online světě. Na autogramiádu přijede herečka a muzikantka Erika Stárková. Hvězda seriálu Most! ze Žďáru pochází.

V úterı 3. září vystoupí v Café u­tety Hany písničkář Jaroslav Hutka, kterı svım koncertem připomene 30 let od sametové revoluce.

Přesně o tıden později spisovatelka Anna Strnadová představí v­ knihovně svůj novı román Maxl žhář. Polozapomenutı příběh paliče, kterı před 150 lety dostal za své činy tvrdı trest ve vıši 18 let, nedávno připomněla také MF DNES.

Slavnosti jeřabin zakončí 15. září koncert v ZUŠ Františka Drdly.