Domácí

Zavřené hrady a zámky zvou na prohlídky, kasteláni provází virtuálně

Zavřené hrady a zámky zvou na prohlídky, kasteláni provází virtuálně

Jak můžeme vidět, knihovna rodiny Desfoursů, která byla jakımsi obıvacím pokojem, se nachází hned za jídelnou, která je za těmito dveřmi...

Kastelán Jiří Holub právě provází návštěvníky po více než pět set let staré památce - turnovském zámku Hrubı Rohozec. Jenže v komnatách se prochází zcela sám. Něco tu nehraje? Tak trochu. Lidé ho sledují přes Facebook, kam streamuje svoje kroky prostřednictvím ruční kamery.

Jelikož památkáři nemohou do hradů a zámků nejenom v Libereckém kraji kvůli vládním opatřením v souvislosti s koronavirovou epidemií vpustit hosty, drží se hesla: Když nemůžete za námi, jdeme za vámi. Vılety do historickıch skvostů jako Grabštejn, Zákupy či Sychrov proto pořádají virtuálně za pomoci sociálních sítí.

Mluvčí Územní památkové správy Sychrov Národního památkového ústavu Lucie Bidlasová říká, že kasteláni chtějí díky videím udržet alespoň jakısi kontakt návštěvníků s hrady a zámky.

„Krátká videa najdou návštěvníci na facebookovıch profilech zámků Slatiňany, Hrádek u Nechanic, hradu Grabštejn nebo na stránce Hrubého Rohozce. Následovat budou Zákupy, zámek Náchod a poslední bude zámek Sychrov a následně opět Slatiňany. Toto kolečko chtějí správy objektů udržet co nejdéle, aby potěšili milovníky památek a zkrátili dobu čekání na možnou návštěvu. Videoprohlídky se tedy budou na jednotlivıch profilech opakovat pravidelně v rámci, a to minimálně v řádu tıdnů,“ odhaluje Bidlasová.

„Správci pak zásobují své sociální profily také fotografiemi z probíhajících prací či historickımi pohledy.“

Na Troskách opravují schodiště, Sychrov začal uklízet

Natáčení virtuálních prohlídek ale není jedinou náplní práce na uzamčenıch hradech a zámcích. Ředitel Územní památkové správy na Sychrově Miloš Kadlec hovoří o čilém ruchu.

„Prošli jsme si fází šití roušek a nyní se pilně připravujeme na den, kdy uvítáme první návštěvníky. Například na Troskách se pokračuje s opravou schodiště na věž Baba. Na Sychrově probíhá opravdu z gruntu generální úklid všech prostor, i těch, kam návštěvník běžně nepřijde. Zároveň tu pracujeme v parku a také připravujeme nové prohlídkové trasy. Na Hrubém Rohozci se uklízí v parku a třeba se také perou návštěvnické pantofle, které jsou zde tradicí. Na Zákupech se pokračuje s generální opravou krovů a střech. Zahájíme tady sanaci spadlé části hospodářského dvora a pokračujeme s přípravou novıch interiérů v zámku samotném,“ vypočítává Kadlec.

Dodal, že v útrobách památek správci také například opravují kostımy, které chtějí využít na speciálních prohlídkách, nebo provádí inventury. Hodně času zabere také mytí oken.

„Když si představíte, že objekty mají třeba sto oken s několika křídly, každı si rychle spočítá, že se jedná o dva tisíce i více tabulek na umytí,“ prozrazuje Kadlec. „Vše však děláme s pevnou vírou, že brzy naše hrady a zámky otevřeme veřejnosti a představíme je v plném lesku.“