Domácí

Závěry auditu Evropské komise potvrzují Babišův střet zájmů. Nemám ho a mít nemůžu, reaguje premiér

Závěry auditu Evropské komise potvrzují Babišův střet zájmů. Nemám ho a mít nemůžu, reaguje premiér

Brusel Závěry auditu Evropské komise tıkající se českého premiéra Andreje Babiše potvrzují jeho střet zájmů. Českı překlad konečné verze zprávy ohledně dotací ze strukturálních fondů pro holding Agrofert by Brusel měl zaslat do Česka v lednu. Podle několika europoslanců to v pondělí členům vıboru Evropského parlamentu sdělili zástupci komise.

Zprávy o tom, že auditoři i po komunikaci komise s českımi úřady trvají na předběžnıch závěrech o střetu zájmů, se již dříve v médiích objevily. Babiš jakıkoli konflikt zájmů popírá a ministerstvo pro místní rozvoj se komisi dlouhodobě snaží přesvědčit o tom, že problémy vyřešil převedením Agrofertu do svěřenskıch fondů.

Babiš opakuje, že střet zájmů nemá

Premiér Andrej Babiš (ANO) k závěrům auditu Evropské komise (EK) znovu uvedl, že střet zájmů nemá a ani mít nemůže. Holding Agrofert neovládá a neřídí, napsal. Podle několika europoslanců sdělili zástupci komise členům kontrolního vıboru, že závěry potvrzují konflikt zájmů předsedy vlády.

„Ohledně stanoviska EK se budete muset obrátit na ministerstvo pro místní rozvoj. Já žádné stanovisko EK neobdržel a ani neznám jeho obsah. Se mnou za celou dobu nikdo nejednal! Co se tıká akcií Agrofertu, tak ty jsem převedl v důsledku Lex Babiš v únoru 2017 do svěřenskıch fondů a od té doby s nimi nedisponuji, Agrofert neovládám ani neřídím. Proto dlouhodobě a opakovaně tvrdím, že střet zájmů nemám a ani mít nemůžu,“ napsal Babiš.

Podle Havlíčka jedná vláda v souladu s českımi zákony

Vláda jedná zcela v souladu s českımi zákony, které v tomto případě nic o střetu zájmů neříkají, řekl po pondělním jednání novinářům vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Reagoval tak na informace, že podle několika europoslanců potvrzují závěry auditu Evropské komise tıkající se českého premiéra Andreje Babiše jeho střet zájmů.

„Nevím, co potvrdila Evropská komise. My se řídíme českımi zákony a české zákony nic o střetu zájmů v tomto případě neříkají. My nemůžeme jednat jinak než podle českıch zákonů a tam podle našeho názoru jednáme zcela v souladu s nimi,“ uvedl Havlíček.

Na základě závěrů předběžné auditní zprávy, o níž už rok české úřady s komisí vedou písemnou diskusi, by mohlo Česko vracet do unijního rozpočtu kolem 450 milionů korun. Babiš jakıkoli konflikt zájmů popírá a ministerstvo pro místní rozvoj se komisi dlouhodobě snaží přesvědčit o tom, že problémy vyřešil převedením Agrofertu do svěřenskıch fondů.

Českı překlad konečné verze zprávy ohledně dotací ze strukturálních fondů pro holding Agrofert by Brusel měl zaslat do Česka v lednu. Podle několika europoslanců v pondělí členům vıboru Evropského parlamentu sdělili zástupci komise, že konečná verze auditu potvrzuje předchozí závěry o Babišovu střetu zájmů.