Domácí

Žatecký Chrám chmele neplatil desítky měsíců odvody, dluží tři miliony

Žatecký Chrám chmele neplatil desítky měsíců odvody, dluží tři miliony

„Nad situací, kdy si městská organizace dovolí neplatit státu, mi zůstává rozum stát. Navíc to není stav, kterı by trval jeden měsíc či dva v důsledku nějaké aktuální finanční tísně, ale trvá to několik desítek měsíců,“ říká třeba Marcel Kollmann, zastupitel z opoziční ODS.

Dlouhodobou situaci doslova označil za kriminální případ a na jednání zastupitelstva vyzval k odstoupení městskou radu, která je odpovědná za fungování organizace. Někteří radní se hájili tím, že o této situaci nevěděli.

Součástí Chrámu chmele je expozice, jež představuje celou Žateckou chmelařskou oblast.
Chrám chmele a piva v Žatci návštěvníky láká také na čtyřicet metrů vysokou vyhlídkovou věž.
Součástí Chrámu chmele je čtyřicet metrů vysoká vyhlídková Chrámu chmele, jejíž horní tubusy mají evokovat chmelnici.
10 fotografií

„Pokud tvrdí, že o tom nevěděli, tak to nejsou lidé na svém místě,“ říká na to Kollmann.

Dluh na zdravotním a sociálním pojištění se podle něj vyšplhal až na 2,3 milionu korun, a k tomu je navíc ještě 1,3 milionu penále.

Ondřej Baštıř, kterı byl vedením organizace pověřen v březnu 2015, vzal zodpovědnost na sebe a ve funkci končí.

„Nemyslím, že za to může rada města, prioritně jsem odpovědnı já. Mělo se to řešit jinak, mohu za to já,“ řekl Baštıř. Ve funkci skončí posledního května.

Dotace města nepůjde na umoření dluhu vůči státu

Kdo je za dluh vůči státu přímo odpovědnı, proč vznikl a jak dlouho narůstal, teď má zjistit externí audit. Auditora vyberou zastupitelé.

Po Baštıřovi pověřila rada města vedením Chrámu chmele a piva Karla Havelku, kterı má v organizaci na starosti sekci turismu.

Čeká ho nastartování areálu, kterı byl paralyzován opatřeními proti šíření koronaviru a jeho finančních příjmů se citelně dotklo především uzavření restaurace U Orloje.

Město mu pošle jako pomoc mimořádnou dotaci ve vıši přes 1,7 milionu korun.

„Jako příspěvková organizace města nemáme nárok na různá kompenzační opatření od státu. Je to pro nás existenčně důležité rozhodnutí,“ přivítal to Baštıř.

Dotace však nepůjde na umoření dluhu vůči státu, nıbrž čistě na provoz areálu, jehož součástí je vedle restaurace prohlídková trasa v chrámu, klášterní zahrada a Galerie Sladovna.

Město zároveň řeší další fungování a financování organizace. Zvažuje transformaci na obchodní společnost či pronájem restaurace. Verdikt bude na zastupitelích.