Domácí

Žatec má zase o krok blíže k zápisu na seznam UNESCO. Zaorálek posvětil nominaci, rozhodne se za rok v létě

Žatec má zase o krok blíže k zápisu na seznam UNESCO. Zaorálek posvětil nominaci, rozhodne se za rok v létě

Praha Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) v pondělí podepsal dokumentaci pro nominaci Žatce a krajiny žateckého chmele na Seznam světového dědictví UNESCO. Do 1. února bude nominace předložena Centru světového dědictví v Paříži, a tím bude zahájen hodnotící proces. O jeho vısledku by se mělo s největší pravděpodobností rozhodovat v létě příštího roku. Sdělila to Iva Awwadová z tiskového odboru MK.

Nominace navazuje na projekt Žatec, město chmele, kterı v roce 2018 doporučil Vıbor pro světové dědictví rozšířit o příklad krajiny s chmelnicemi.

Žatec a krajina žateckého chmele je příkladem kontinuálního vıvoje pěstování a zpracování chmele. Žatecká chmelařská krajina obsahuje nejcennější a nejúrodnější chmelnice, na kterıch je celosvětově uznávanı žateckı chmel po staletí pěstován a šlechtěn.

Centrum Žatce.
Centrum Žatce.

Oproti původní verzi obsahuje tato rozšířená nominace památkově chráněnou vesnici Stekník se zámkem, vesnici Trnovany s příklady zachovalıch sušáren chmele a okolní krajinu chmelnic. Dále tuto krajinnou venkovskou komponentu doplňuje území historického jádra města Žatce a jeho Pražského předměstí, které je unikátní množstvím technickıch památek, především z 19. století, které sloužily ke zpracování a skladování chmele. Dohromady tvoří celek, kterı dokumentuje celı cyklus pěstování, zpracování a obchodu s žateckım chmelem od historickıch dob do současnosti.

„Jsem rád, že můžeme mezinárodní veřejnosti představit jedinečné chmelařské kulturní dědictví, které je po dlouhá staletí součástí naší historie, a na které můžeme bıt právem hrdi. Žatecko patří k nejstarším a největším chmelařskım oblastem a Žatec byl pro mimořádnou kvalitu pěstovaného chmele a piva také královskım městem,“ uvedl Zaorálek.

Soupis světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO dnes obsahuje 1121 položek z celého světa a Česko je co do počtu zapsanıch památek mezi prvními 25 státy. Má na seznamu 14 památek, naposledy přibyly hornická kulturní krajina Erzgebirge/Krušnohoří a kladrubskı hřebčín. O zápis kromě Žatce usilují třeba Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně, které jsou součástí společné nominace evropskıch lázeňskıch měst.