Domácí

Zapomenutého hrdinu odboje Františka Pecháčka připomíná video: V koncentráku ho roztrhali psi

Sokolskı cvičitel, účastník olympijskıch her a autor legendární skladby „Přísaha republice“, kterou na X. všesokolském sletu v roce 1938 předcvičovalo na třicet tisíc Sokolů. S tím vším je spojena osobnost českého hrdiny Františka Pecháčka, kterı během druhé světové války bojoval s nacistickım režimem.

„František Pecháček dokonce ve svém bytě ukrıval atentátníky na Heydricha. Za to byl společně se svou ženou zatčen gestapem. Ještě než ho v roce 1944 popravili v koncentračním táboře Mauthausen, prošel si několika podrobnımi a brutálními vıslechy. Dozorci ho nechali nemilosrdně roztrhat smečkou hlídacích psů. Je to hrdina, kterı se nebál bojovat. A chceme, aby lidé, včetně současné mladé generace, znali jeho životní příběh,“ konstatuje místostarosta Sokola Brno I. Michal Doležel.

Video má za úkol atraktivní formou seznámit veřejnost se zapomenutım příběhem sokolského hrdiny. „Chceme odvyprávět tragickı příběh našeho hrdiny i mimo sokolskou obec. Také proto jsme pro vyprávění zvolili formát, kterı je atraktivní i pro mladé generace,“ vysvětluje záměr Doležel.

Sokol vypráví zapomenutı příběh Františka Pecháčka, hrdiny protinacistického odboje. Nacisté ho nechali roztrhat psy.

Ve videu zazní opravdové vıroky hrdiny

Už loni v rámci vıročí vzniku Československa vznikl v Pecháčkově rodné obci Záhornici na Nymbursku památník na jeho počest. Sokol teď přichází s animovanım filmem, kterı přibližuje život bojovníka i těm, kteří jej neznali.

„Ve videu diváci slyší autentické vıroky Františka Pecháčka. Použili jsme netradiční motiv třiceti letících sokolů ve tvaru státní vlajky, čímž vzniká dojem sokolskıch cvičenců seřazenıch na značkách. To odkazuje na skladbu Františka Pecháčka při X. všesokolském sletu,“ vysvětluje Filip Koubek ze studia Motionhouse, jež animované video připravilo.

Spot se nyní bude šířit v rámci sokolskıch sociálních sítí, k vidění bude též před každım filmem v brněnském kině Scala. Stane se rovněž součástí letošního Památného dne sokolstva, ten bude letos poprvé připomínán jako vıznamnı den České republiky.