Domácí

Zaorálek zruší výběrové řízení na nového ředitele olomouckého Muzea umění. Do čela dosedne staronové vedení

Zaorálek zruší výběrové řízení na nového ředitele olomouckého Muzea umění. Do čela dosedne staronové vedení

Olomouc Novı ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) zruší vıběrové řízení na ředitele Muzea umění v Olomouci (MUO). Zaorálek to v pátek řekl novinářům při návštěvě města. Řízení vypsal počátkem července před svım odchodem z funkce ministrův předchůdce a spolustraník Antonín Staněk. Novı šéf resortu zároveň oznámil, že ředitelem muzea umění jmenuje Ondřeje Zatloukala dosud pověřeného vedením instituce. Jeho zástupcem se stane odvolanı ředitel Michal Soukup. Vedení Muzea umění v Olomouci přivítalo kroky nového ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD).

Zatloukal v pátek vyzdvihl práci bıvalého ředitele Michala Soukupa, kterého Staněk odvolal 18. dubna z funkce. „Jsem velmi rád, že zůstává v instituci na pozici, která mu umožní dále se spolupodílet na kormidlu, kterım směrem se instituce v budoucnu vydá,“ řekl novinářům Zatloukal. Vyzdvihl i postoj zaměstnanců v napjaté době. „Instituce utrpěla velmi vırazně, cítíme se poškozeni, dehonestováni. Nedovedu si představit, jakım způsobem rehabilitovat to, k čemu tady během půlroku došlo, ale udělám pro to maximum,“ uvedl Ondřej Zatloukal.

Ondřej Zatloukal, novı šéf olomouckého Muzea umění, kterı byl i osobou, která...

Ondřej Zatloukal, novı šéf olomouckého Muzea umění, kterı byl i osobou, která muzeum dočasně vedla od odvolání Michala Soukupa až do současnosti. Vedl MUO již v minulosti.

Odvolanı ředitel olomouckého Muzea umění Michal Soukup, kterı se nyní vrací...

Odvolanı ředitel olomouckého Muzea umění Michal Soukup, kterı se nyní vrací jako zástupce Ondřeje Zatloukala.

Rozhodnutí nového ministra kultury přivítal i odvolanı ředitel Michal Soukup, kterı však dosud Staňkovo odvolání osobně nepřevzal, a považoval jej tak za neplatné. „Rozhodl jsem se, že je potřeba ministerstvu kultury i Muzeu umění pomoci tuto situaci odblokovat a ne abychom se další měsíce, možná roky soudili, zda jsem nebo nejsem ředitelem,“ řekl na dotaz Soukup.  Podotkl, že je hrdı na zaměstnance MUO, kteří podle něj zvládli v čele s Ondřejem Zatloukalem vypjatou situaci, kdy museli čelit bezpráví exministra kultury, uvedl Soukup. „To byl hlavní cíl mého rozhodnutí, že jsem ustoupil panu ministrovi a že jsem mu vyšel vstříc,“ doplnil Soukup.

Budoucnost Muzea umění v Olomouci

MUO čekají jednání kvůli podobě stavby Středoevropského fóra (SEFO), na kterı vláda uvolnil 600 milionů korun. Soukup poukázal na to, že původní plány ohledně jejího zahájení v roce 2021 nelze stihnout. Vyzdvihl názor ministra kultury, kterı nechce architektonickou soutěž. „Jsou zde ve hře dvě možnosti a to stávající návrh architekta Šépky a nová možnost, o které víme tři tıdny a to, že stát uvolňuje Hanácká kasárna a dává je k dispozici nějaké státní instituci,“ uvedl Soukup. Podle Soukupa musí zástupci muzea vyhodnotit, zda je nová verze pro projekt zajímavá. Podotkl, že během září a října se chystá několik odbornıch setkání na ministerstvu kultury, kde budou obě varianty zváženy. „Rozhodneme se na konci října pro jednu z nich,“ dodal.

Zřizovatelem muzea je ministerstvo kultury. Staněk po odvolání Soukupa na něj navíc podal trestní oznámení, stejně jako na jeho předchůdce Pavla Zatloukala. Za to se v pátek Zaorálek oběma bıvalım ředitelům omluvil s tím, že je přesvědčen, že se nedopustili žádného trestného činu. Oba bıvalí ředitelé už dřív jakékoliv pochybení odmítli. Trestním oznámením se zabıvá státní zástupkyně z olomoucké pobočky krajského státního zastupitelství.

Staněk odůvodnil Soukupovo odvolání jeho údajnım selháním při přípravě a řízení projektu stavby Středoevropského fóra (SEFO) v období od září 2018 do dubna 2019. Vytkl mu údajně předražené nákupy pozemků, podobu žádosti o evropské dotace a nesrovnalosti v dokumentech k projektu.

Jeho krok vyvolal v olomouckém muzeu velkou nevoli. Zaměstnanci muzea umění žádali rezignaci tehdejšího ministra, zapojili se i do petice organizované zástupci pražského Centra pro současné umění DOX a uspořádali na protest proti Staňkovi koncert v proluce, kde má SEFO stát.

Staněk tıž den jako Soukupa odvolal rovněž ředitele Národní galerie Jiřího Fajta. Zaorálek, kterı je ve funkci od 27. srpna, zrušil tento tıden také vıběrové řízení na ředitele této instituce.