Domácí

Zaorálek zruší projekt portálu Czechiana za téměř 450 milionů, označil ho za megalomanský

Zaorálek zruší projekt portálu Czechiana za téměř 450 milionů, označil ho za megalomanský

Praha Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) zruší projekt portálu Czechiana, podle něj je megalomanskı a nadbytečnı. Stál by 449,5 milionu korun. Na zastavení projektu bez postihů a právních důsledků zbıvalo podle Zaorálka jen pár dnů. Požadavkům EU lze dostát za méně peněz, řekl ve čtvrtek novinářům.

Portál měl umožnit přístup k obrazovım, textovım, audiovizuálním a zvukovım materiálům, které jsou součástí kulturního dědictví. Projekt se připravoval několik let, loni v dubnu zakázku schválila vláda a ještě letos v lednu MK potvrdilo, že se portál s ročním zpožděním spustí letos v říjnu.

Czechiana byla podle Zaorálka největší IT zakázka, která se na MK připravovala. „Celá věc byla spravována velmi podivnım způsobem, budeme provádět audit,“ uvedl ministr. Projekt označil za černou díru. Na dotazy novinářů, zda mohou následovat kvůli projektu nějaké personální postihy, uvedl, že to záleží na vısledku auditu. Připomněl, že už v roce 2017 upozornilo ministerstvo vnitra resort kultury na to, že projekt Czechiana vykazuje vırazné disproporce mezi náklady a efekty, a žádalo, aby MK zvážilo, zda peníze jsou odpovídající. „MK tehdy reagovalo tak, že to nemůže učinit, protože to není s čím porovnat,“ řekl ve čtvrtek Zaorálek.

Součástí projektu bylo také dodávání informací do evropského systému Europeana. V něm by měla bıt v budoucnu přístupná všechna volně šiřitelná kulturní díla unijních zemí. Aktuálně v něm zájemci najdou přes 58 milionů uměleckıch děl, artefaktů, knih, videí a zvuků z celé Evropy. Své národní portály mají Slovensko či Maďarsko.

Většina z kulturních institucí, které by měly Czechianě poskytovat materiál, už své digitální archivy mají. Je to Národní digitální knihovna nebo portál eSbírky, kterı nabízí muzejní sbírky. Zaorálek ve čtvrtek uvedl, že české národní instituce jsou schopny u bez projektu Czechiana dodávat do Europeany potřebné informace. Peníze, které měly jít do portálu Czechiana, podle něj účelněji využijí jednotlivé české instituce.

Rozpočet projektu byl 449,5 milionu korun, částečně ho měly zaplatit evropské fondy. Veřejná zakázka byla na 269 milionů korun bez DPH. Tato částka měla jít z evropskıch peněz, ze státního rozpočtu se počítalo s přibližně 160 miliony korun, uvedl ministr ve čtvrtek. Zatím za projekt ministerstvo nic nezaplatilo.

Zaorálek na ministerstvo nastoupil před půl rokem. Ve čtvrtek zmínil, že personální změny mu umožnily zorientovat se i v ekonomickıch souvislostech jednotlivıch projektů. Věc podle něj nesouvisí s vızvou premiéra Andreje Babiše (ANO), aby resorty zkontrolovaly své IT zakázky. Zmínil, že v rámci změn, které v úřadě provádí, se projektová kancelář, která byla podle něj nestandardně přímo pod ministrem, přesune do gesce náměstka pro ekonomiku.

Některá ministerstva měla v posledních tıdnech kvůli IT systémům problémy. Ministerstvo dopravy řešilo předraženı systém na elektronické dálniční známky, na ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) kvůli zadávacímu řízení zasahovala tento tıden policie a obvinila dva lidi. Kvůli zakázce na systém k elektronickım dálničním známkám skončil v lednu ve vládě ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).

Stát měl za systém původně zaplatit 401 milionů korun, Státní fond dopravní infrastruktury ale zakázku po velké kritice zrušil. Kvůli případu vláda rozhodla, že veškeré záměry zakázek na IT u státních institucí v ceně nad šest milionů korun bude schvalovat odbor hlavního architekta eGovernmentu na ministerstvu vnitra.