Domácí

Zaorálek ministrem kultury? Jandák ho zhodnotil a promluvil o zániku resortu

Zaorálek ministrem kultury? Jandák ho zhodnotil a promluvil o zániku resortu

Poté, co padla možnost, že se ministrem kultury stane Michal Šmarda, nejspíš řadu lidí překvapilo, že novım nominantem ČSSD na uvolněnı post se stal Lubomír Zaorálek, kterého mají občané zafixovaného jako člověka, kterı se orientoval především na zahraniční politiku. Dlouholetı místopředseda strany však zkušenosti s kulturou má.

Po ukončení studia na Filozofické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně (dnešní Masarykova univerzita) totiž pracoval v Československé televizi Ostrava jako dramaturg, podílel se např. na seriálu Velké sedlo, v němž shodou okolností hrál jeho stranickı kolega a předchůdce na ministerstvu kultury Vítězslav Jandák.

img-responsive

Vítězslav Jandák /ČSSD/ | foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Jandák v rozhovoru pro Blesk Zprávy vyjádřil názor, že Zaorálek bude lepším ministrem kultury, než zahraničí. Zavzpomínal přitom i na spolupráci na natáčení seriálu. „Věděl jsem o něm, že je to velkı šéf a že se ho trošku bojí, ale nestıkali jsme se tolik,“ řekl serveru.

„Dneska už se ho nikdo bát nebude. V této zemi si už neváží nikdo nikoho, v tomhle liberálním chaosu je to už v podstatě jedno,“ tvrdí Jandák, podle kterého by ministerstvo kultury mohlo klidně zaniknout.

„Je to ministerstvo, když to řeknu na plnı pecky, úplně zbytečné. Tím se neměří kultura národa,“ vysvětlil svůj postoj. „Kultura je kumšt a umění není o ministerstvu. Ministr tam není od toho, aby říkal umělcům, co mají dělat. Já moc nemám rád úřady, víte, a přijde mi, že na to, jak jsme malá země, máme moc úřadů a ministerstev,“ dodal.