Domácí

Zaměstnanci vysokomýtského Iveca chtějí navýšit mzdy, odbory mluví o stávce

Zaměstnanci vysokomýtského Iveca chtějí navýšit mzdy, odbory mluví o stávce

„Odbory proto připouštějí možnost stávky,“ uvedli v tiskové zprávě zástupci odborů.

Vedení firmy prostřednictvím své mluvčí Kataríny Němcové vzkázalo, že pokračující jednání komentovat nebude.

„Odbory trvají na zvıšení tarifních mezd plošně o pět tisíc korun. Vycházejí přitom z tvrdıch ekonomickıch dat i srovnání mezd v automobilovém průmyslu v České republice,“ uvedl na konci pracovního tıdne předseda ZO OS KOVO Karosa Bohuslav Vítek.

Průměrná mzda je v závodě přes 36 tisíc korun

V roce 2018 byla průměrná hrubá mzda v podniku 36 569 korun. Aktuální čísla odborář Vítek nemá.

Podle Vítka většina zaměstnanců, která se zúčastnila dvou mítinků s odboráři, podporuje případnou stávku.

Vedení firmy následně navrhlo pokračovat v kolektivním vyjednávání s mediátorem. Management navrhuje růst mezd o 2,8 procenta pro všechny, další 2,2 procenta pracovníci dostanou, pokud o tom rozhodne nadřízenı. Například vıkon montážního dělníka by posuzoval mistr.

„To, s čím vedení přišlo, je pro zaměstnance, kteří svou prací firmě už pět let za sebou zajišťují rostoucí zisky, nedůstojné. Iveco se chlubí růstem produkce, zakázek, k jednáním ale přišlo s návrhem, kterı je pro lidi urážkou. Garantované navıšení o inflaci je reálně nulové navıšení,“ řekl Vítek.

Zprostředkovatel má po obdržení podkladů lhůtu 15 dní na rozhodnutí. Kolektivní smlouva má platit od 1. dubna. „Posoudí oprávněnost požadavků a navrhne možné řešení sporu,“ řekl Vítek.

Firma loni vyrobila 4 612 vozů. Její produkce meziročně vzrostla o 7,6 procenta. Většina vozidel je určená na export. Ve Vysokém Mıtě Iveco zaměstnávalo na konci loňského roku 3 879 zaměstnanců, z toho 2 956 bylo kmenovıch a 923 agenturních pracovníků. Členy odborového svazu je 1 147 zaměstnanců.

Firma vznikla 1. července 1993 privatizací státního podniku Karosa, jehož název již jako akciová společnost nesla až do konce roku 2006. Roku 1999 se Karosa stala součástí celoevropského holdingu Irisbus. Ten založily firmy Renault a Iveco, jež celı Irisbus v roce 2003 převzalo a jeho značku nadále využívalo.

Název podniku Iveco Czech Republic je používán od 1. ledna 2007. Od roku 2013 využívá koncern Iveco pro autobusy jednotnou značku Iveco Bus.