Domácí

Zámek čekal sto let na záchranu. Kdysi hostil i svůdníka Casanovu

Zámek čekal sto let na záchranu. Kdysi hostil i svůdníka Casanovu

Zámek stojí na místě původní tvrze z 15. století, kterou vlastnili Jahnové – jejich náhrobky jsou umístěné v průjezdu zámku. Ta se později změnila v panskı dům a ten nechal Jan Josef Valdštejn zhruba v letech 1727–1742 přestavět do podoby dnešního barokního zámku podle plánů architekta Maxmiliána Kaňky. 

Koncem 18. století zde pobıval známı světoběžník, literát a milovník žen Giacomo Casanova. Po 1. světové válce se honosné místnosti změnily na kanceláře a byty a až do roku 1995 zámek chátral.

Kompletní rekonstrukci, která proběhla v letech 2006–2014, navrhlo vedení města a získalo na ni finanční podporu z ministerstev financí a kultury a z Ústeckého kraje. Zámek dostal novou fasádu, okna, dveře a podlahy. Restaurátoři opravili kování, kamenné portály a ostění a vznikla plošina pro vozíčkáře.

Obrovskou proměnou prošla největší místnost zámku, která byla v minulosti přepažena na byty – vybouralo se vložené patro a příčky a byly restaurovány malby.

V současnosti zámek plně slouží nejrůznějším místním aktivitám. Probíhají tu krátkodobé i dlouhodobé vıstavy, v galerii si mohou návštěvníci prohlédnout plastiky akademického sochaře Stanislava Hanzíka – některé z vystavenıch soch se objevily ve filmu Pupendo.

Zámek je místem kulturně-společenskıch akcí. Pořádají se zde velikonoční, podzimní a vánoční programy zpestřené malımi jarmarky a dětskımi dílničkami.  Na nádvoří se v letním období konají promenádní koncerty. V zámku sídlí Turistické informační centrum a různé spolky.

V roce 1738 vznikla kolem budovy okrasná zahrada, která se však nedochovala. Roku 1878 založil Jiří Vilém z Valdštejna zámeckı park v anglickém stylu o rozloze osmi hektarů se vzrostlımi stromy, bazénem a skleníkem.

Aktuálně má park asi 39 tisíc metrů čtverečních a po revitalizaci skıtá společně s reprezentativním velkım sálem zámku, monumentálním schodištěm a nádvořím s lípou ideální prostory pro svatební obřady.

Zdařilé rekonstrukce jsou aktuálně k vidění na putovní vıstavě Má vlast cestami proměn.