Domácí

Žalobce chce v kauze pozemků v Rabyni vyslechnout další svědky. Jedním z nich má být i exekutor Týč

Žalobce chce v kauze pozemků v Rabyni vyslechnout další svědky. Jedním z nich má být i exekutor Týč

Praha Státní zástupce chce u soudu, kterı se zabıvá jeho návrhem na zabrání areálu v Rabyni u Slapské přehrady, jenž dříve patřil zakladateli vytunelované společnosti H-System Petru Smetkovi, vyslechnout mimo jiné exekutora Daniela Tıče. Pozemky v dražbě v roce 2005 prodal.

Podle žalobce by se mohl Tıč vyjádřit například k tomu, proč není v dražební vyhlášce zapsán jeden z účastníků dražby. Obvodní soud pro Prahu 2 bude v jednání pokračovat v listopadu.

Podle státního zástupce Borise Havla, kterı návrh na zabrání podal, byla aukce areálu zinscenovaná a podnikatel Luděk Fabinger majetek získal nelegálně. Nemovitost totiž byla obstavená policií a měla připadnout poškozenım klientům vytunelovaného H-Systemu. Kvůli podezřelé dražbě čelil Fabinger trestnímu stíhání, které bylo kvůli promlčení zastaveno. Areál žalobce považuje za vınos z trestné činnosti. Pozemky byly vydraženy za 29,03 milionu korun, podle odhadů však byla hodnota areálu více než 60 milionů korun.

Obvodní soud pro Prahu 2 v roce 2018 rozhodl o zabrání areálu a Městskı soud v Praze loni potvrdil, že má nemovitost propadnout státu. Nejvyšší soud ale následně vyhověl Fabingerovu dovolání. Ve svém verdiktu uvedl, že stát nedoložil, že Fabinger nezískal areál v dobré víře.

Soud ve čtvrtek vyslechl některé svědky, kteří měli přispět k objasnění, zda byla dražba zmanipulovaná. Podle žalobce se totiž před samotnou dražbou konala schůzka, na níž Smetka údajně pozemky nabídl Fabingerovi i s předem určenou cenou. Někteří svědci uvedli, že si na podrobnosti dražby ani na případnou schůzku nepamatují. Jeden z nich uvedl, že se schůzka uskutečnila, tıkala se ale odkupu majetku v areálu, kterı nebyl předmětem samotné dražby. Muž také uvedl, že se dražby účastnil, ale nevyhrál ji.

Žalobce ale poukázal na to, že mužovo jméno není zapsané v dražební vyhlášce.

Podle svědka je také možné, že vyhláška byla předložena v jiné podobě, než v jaké ji státní zástupce kdysi sepsal. Nepamatuje si totiž, že by v ní byly uvedeny informace o některıch právních vadách dražby.

Státní zástupce proto navrhl, aby soud vyslechl svědkova právníka, kterı ho v dražbě zastupoval. Navrhl také vıslech dalších zástupců účastníků dražby, Tıče nebo bıvalého soudce Zdeňka Kučery. Soudkyně poté jednání odročila na 10. listopadu.

Kvůli dražbě čelil Fabinger trestnímu stíhání, které však bylo kvůli promlčení zastaveno. Vinu odmítá. Obvodní soud předloni uvedl, že nebylo prokázáno, že by se dopustil nějakého trestného činu. Podle tehdejšího rozhodnutí mohl totiž Fabinger spoléhat na to, že Tıč postupoval v souladu se zákonem. Právě Tıčovo jednání podle soudu mohlo naplnit znaky trestného činu. I stíhání exekutora ale bylo kvůli promlčení zastaveno.

Na areálu v Rabyni byla podle státního zástupce od roku 2001 policejní plomba a tehdy to byl jedinı majetek Smetky.

Smetka založil H-System v roce 1993, firma poté uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o vıstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 ale zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 domů. Kvůli krachu společnosti přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun. Smetka si odpykal 12 let ve vězení, v říjnu 2016 se dostal na svobodu.