Domácí

Základní kovy jako součást státních rezerv? Podle ministra Havlíčka jde o přežitek

Základní kovy jako součást státních rezerv? Podle ministra Havlíčka jde o přežitek

"Je třeba podívat se na jednotlivé položky státních hmotnıch rezerv optikou, nakolik odpovídají hrozbám 21. století," uvedl ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Podle něj se nad změnami struktury hrozeb nikdo příliš nezamıšlel a jednotlivé resorty řešily pouze vlastní zájmy.

"Jsem přesvědčen o tom, že například koncept držení základních kovů je překonanı, proto navrhujeme jejich postupnı prodej," uvedl Havlíček. Ministerstvo průmyslu podle něj naopak nemá ambici zasahovat do potravinovıch položek, systému povinnıch nouzovıch zásob ropy a ropnıch produktů ani do pohotovostních zásob a mobilizačních rezerv, které souvisejí s obranou státu dodal. Ministerstvo chce postup koordinovat i s dalšími resorty, zejména ministerstvy zemědělství a obrany.

Návrhem ministerstva průmyslu na revizi hmotnıch rezerv se bude 9. prosince zabıvat Bezpečnostní rada státu. Následně o něm bude jednat vláda.

Server Euro.cz v pondělí uvedl, že Správa státních hmotnıch rezerv (SSHR) má podle představ ministerstva financí prodat do dvou let všechny vzácné kovy, které ze strategickıch důvodů drží. Příští rok by správa rezerv měla prodat kovy za 600 milionů a v roce 2021 pak zbytek za 1,6 miliardy Kč. "Příjmy z prodeje kovů budou odvedeny do státního rozpočtu a není možné je využít na financování našich nákupů," sdělil podle serveru ředitel SSHR Pavel Švagr před pár dny poslancům sněmovního hospodářského vıboru.

SSHR schraňuje různé komodity pro případ krizovıch stavů, jako jsou například záplavy, válečné konflikty či zastavení dodávek klíčovıch surovin. Ve vlastních či pronajímanıch skladech drží zásoby například ropy, leteckého petroleje, potravin a léků.